УДК: 338.2
DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2022-2-35
JEL classification: F55
Анотація
Вступ України в Європейську співдружність обумовлює, у повоєнний період, впровадження засобів і механізмів посилення контролю, відповідальності та виконавчої дисципліни в управлінській сфері нашої держави. У статті, на основі аналізу громадської думки та існуючого досвіду роботи державних органів управління та суб’єктів господарювання, за участі громадських формувань (в т.ч. академічних), виявлено реформаційно-трасформаційні проблеми посттоталітарного характеру та дано їх оцінку. Дослідження присвячено виявленню недоліків функціонування господарського комплексу національної економіки, зокрема закладів гуманітарної (бюджетної) сфери, вивченню передумов посилення виконавчої дисципліни та відповідальності управлінськими засобами державного контролю. На основі аналізу літературних джерел та існуючого досвіду визначено причини їх виникнення, запропоновано шляхи і засоби їх попередження та за рахунок цього досягнення підвищення показників якості управлінських рішень. Виявлено, що одним з найбільш прийнятних методів оцінки реформаційних процесів, з точки зору ефективності використання матеріальних, енергетичних, трудових та інших ресурсів, є не лише засоби планування, програмування та моделювання процесів, а й врахування громадської думки, збалансованої із галузевими та регіональними особливостями визначення економічної стратегії розвитку як національної економіки загалом, так і безпосередньо територіальних суб’єктів господарювання. Встановлено, що за рахунок комплексного використання згаданих чинників при внесенні в законодавство відповідних змін можна забезпечити підвищення ефективності реформ та попередити негативні явища. Розроблення і впровадження на практиці заходів з попередження можливих зловживань, посилення виконавчої дисципліни у цій сфері запропоновано здійснювати засобами контролю, відповідальності та вдосконалення управління. Підвищення ефективності означених заходів пропонується за рахунок ідеологічно-виховних та інноваційно-управлінських важелів тощо. Розв’язання проблеми попередження порушень розглядається зокрема як один з напрямів розвитку національної культури та загалом зміцнення економічної безпеки в державі. Обґрунтовано тезу, що за рахунок згаданих чинників можна забезпечити не лише відповідну якість управлінських рішень у сфері попередження зловживань, спокій у суспільстві, а й стабільне функціонування національної економіки України, що власне і може зробити її конкурентоздатною в умовах ЄС.
Ключові слова: війна, виконавча дисципліна, контроль, управління, ідеологія, підприємства, стабільність, стратегія, ефективність, господарська діяльність, реформаційно-трансформаційне суспільство, Європейський Союз, НАТО.
Список літератури
- Андрушків Б.М., Кузьмін О.Є. Основи менеджменту: методологічні положення та прикладні механізми: підручник для студентів та викладачів економічних спеціальностей вузів. 2-е видання, перероблене та доповнене. Тернопіль: Лілея, 1997. 292 с.
- Андрушків Б.,Романська І. Маргіналізація і глобальні небезпеки економіки. Матеріали 15-ої наукової конференції Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя, 14-15 грудня 2011 р. Тернопіль: ТНТУ, 2011. С. 247.
- Вівчар О.І. Управління економічною безпекою підприємств: соціогуманітарні контексти. Тернопіль: ФОП Паляниця В.А., 2018. 474 с.
- Герасименко Р. Факт-чекінг для журналіста: соцмережі та «вкиди» як перевірка на професійність. Європейська журналістська обсерваторія. URL: http://ua.ejo-online.eu/2065/етика-та-якість/факт-чекінг-для-журналіста-соцмережі?print=print.
- Горбань Н. Інформаційна війна триває. Топ-5 фейків про Львів. Твоє місто. URL: http://tvoemisto.tv/news/informatsiyna_viyna_tryvaie_top5_feykiv_pro_lvi.
- Данилишин Б.М., Микитенко В.В. Феноменологічні альтернативи економічного зростання України. У 2-х т. Т.1. К.: ЗАТ «Нічлава». 2008. 336 с.
- Данилишин Б.М., Микитенко В.В. Макросистемна еволюція української економіки. У 2-х т. Т.2. К.: ЗАТ «Нічлава». 2008. 210 с.
- Економічна та майнова безпека підприємства і підприємництва. Антирейдерство: монографія / Н.Б. Кирич, Б.М. Андрушків, Л.Я Малюта та ін. Тернопіль: Терно-граф, 2008. 424 с.
- Кирич Н.Б. Організаційні механізми реалізації стратегії підвищення фінансово – господарської стабільності підприємства. Матеріали Х наукової конференції ТДТУ імені Івана Пулюя, Тернопіль, 17–18 травня. Тернопіль: ТДТУ, 2006. С. 249.
- Кирич Н.Б. Особливості управління техніко-економічними факторами стабілізації виробництва на сучасному етапі. Галицький економічний вісник. 2006. № 2 (9). С. 33-38
- Кирич Н.Б. Теоретичні та прикладні механізми управління стратегією підвищення господарсько-фінансової стабільності підприємства. Економіка: проблеми теорії та практики. 2008. № 3. С. 136-142.
- Кирич Н.Б., Андрушків Б.М., Погайдак О.Б. Гібридна війна як метод реалізації агресивних планів. Галицький економічний вісник. 2014. №4 (47). С. 57-69.
- Сороківська О.А. Управління економічною безпекою підприємств малого бізнесу в умовах конфліктних ситуацій: інноваційні підходи: монографія. Тернопіль : ФОП Палянниця В.А., 2016. 382 с.
- Рекун І.І. Основні категорії стану економічної безпеки. Інституціональні перетворення в суспільстві: світовий досвід і українська реальність: матеріали VIII Міжнародної науково-практичної конференції (Мелітополь, 13-14 вересня 2013 р.) / за заг. ред. А.А. Ткача, М.М. Радєвої Мелітополь: МІДМУ «КПУ», 2013. С. 33-34.
- Франчук В.І. Теоретико-методологічні засади економічної безпеки акціонерних товариств: монографія. Львів: Львівський державний університет внутрішніх справ, 2015. 400 с.
Статтю було отримано 25.04.2022