УДК: 338.48/351.82
DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2022-2-15
JEL classification: L83
Анотація
Вступ. Туристична галузь у багатьох країнах світу є пріоритетним напрямом розвитку не лише етнічної культури, а й національної/регіональної економіки в цілому. При цьому туристична галузь є специфічним і досить складним об’єктом державного управління. Ситуація, яка склалася в туристичній сфері останнім часом, вимагає від держави активного пошуку засобів подолання кризових явищ, інтенсифікації виробництва туристичного продукту із забезпеченням необхідної якості та ефективної реалізації наявного туристичного потенціалу.
Метою дослідження є дослідження базису формування та розвитку туристичного потенціалу України, зумовлених кризовими явищами, дослідження нових можливостей державного регулювання трансформацій туристичного ринку відповідно до сучасних умов функціонування та визначення його впливу на розвиток національної туристичної сфери в умовах модернізації державної політики.
Результати. Механізм комплексного розвитку туризму та відновлення інфраструктури дозволив сформувати центри зростання та регіонального розвитку і забезпечити функціонування міжрегіональних зв’язків у туризмі. Обґрунтовано концептуальний механізм формування та розвитку туристичного потенціалу України, у т.ч. через систему основних інституціональних суб’єктів, які визначають його державне управління, та визначено пріоритетні функції держави у сфері туризму. Встановлено низку основних проблем, які стримують реалізацію туристичного потенціалу України та запропоновано базисні концептуальні завдання державного регулювання на сучасному етапі розвитку ринку туристичних послуг. При цьому пріоритетами найближчої перспективи розвитку державної політики у сфері туризму обумовлено: розвивати туристичну індустрію і туризм за рахунок забезпечення зростання доходів населення, створення робочих місць, підвищення якості і рівня життя громадян; раціонально використовувати туристичні ресурси, включаючи фінанси; формувати умови для здійснення діяльності, покликані виховувати, навчати і оздоровлювати громадян; формувати свідомість населення, що виражається в гостинності щодо туристів, які приїжджають з інших країн тощо.
Висновки. За результатами дослідження встановлено, що розвиток туристичної сфери не відповідає турис-тичному потенціалу в Україні, при цьому визначено базові лімітуючі чинниками його реалізації та форму-вання. Ступінь подолання кризових явищ у туристичній галузі залежить від можливостей національної еко-номіки, а також від стратегічних цілей туристичної політики держави, органів місцевого самоврядування та туристичних орга-нізацій. Державна полі-тика у сфері туризму як спрямована діяльність держави покликана забезпечити регулювання організації та функціонування туристичної діяльності, забезпечити умови для розвитку туризму та залучення туристів з інших країн.
Ключові слова: туризм, туристичний потенціал, туристична індустрія (сфера), туристичний продукт (послуга), туристичний ринок, туристична криза, пріоритети державної політики у сфері туризму.
Список літератури
- Кулиняк І. Я., Жигало І. І., Ярмола К. М. Туристична галузь в умовах пандемії COVID-19: тенденції та заходи підтримання. Бізнес-Інформ. 2021. №1. С.177-184.
- World Data Atlas. URL: https://knoema.com/atlas
- Гурська С.І., Федуняк І.О., Стемковська І.В. Формування та перспективи розвитку ринку туристичних послуг в Україні під час та після пандемії. Агросвіт. 2021. №5-6. С. 63-67.
- Козловський Р. Україна: туристичний рух – 2013. Український туризм. 2014. № 1. С. 26-28.
- Плотнікова М.Ф., Якобчук В.П., Ходаківський Є.І., Войтенко А.Б., Колеснікова М.С. Державна політика реалізації туристичного потенціалу України. Інвестиції: практика та досвід. 2022. №3. С. 102-112.
- Пандемія COVID-19 та її наслідки у сфері туризму в Україні (Оновлення до документу «дорожня карта конкурентоспроможного розвитку сфери туризму в Україні») / Національна туристична організація України. URL: http://www.ntoukraine.org/assets/files/EBRD-COVID19-Report-UKR.pdf
- Тонкошкур М.В. Оцінка впливу окремих норм законодавства на практичну діяльність у сфері туризму. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Випуск 35. С. 59-64.
- Про туризм. Закон України 324/95-ВР у редакції від 16.10.2020, підстава – 124-IX. Верховна Рада України. Законодавство України. Офіційний сайт. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/324/95-%D0%B2%D1%80#Text.
- Якобчук В., Захаріна О., Кравець І. Сучасні інноваційно-технічні рішення у сфері управління брендом: технологія брендингу. Наукові перспективи. 2021. № 3 (9). URL: http://perspecti_ves.pp.ua/index.php/np/issue/view/9
- Голод А.П. Безпека регіональних туристичних систем: теорія, методологія та проблеми гарантування: монографія. Львів: ЛДУФК, 2017. 350 с.
- Національний інститут стратегічних досліджень. Щодо розвитку туризму в Україні в умовах підвищених епідемічних ризиків. URL: https://niss.gov.ua/sites/default/files/2020-06/turyzm-v-ukraini.pdf
Статтю було отримано 02.04.2022