УДК: 334.722:004
DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2024-2-55
JEL classification: F 20
На сучасному етапі розвитку світової економіки актуальність цифрової трансформації за умов посилення міжнародної конкуренції як на рівні окремого бізнесу, так і на рівні цілих галузей економіки формує наростаючий інтерес до проблем та перспектив, які стають можливими в рамках цифрової економіки. У процесі розвитку інформаційно-комунікаційних технологій весь світ послідовно переходить до цифрового формату. Проникнення цифровізації в різних країнах відрізняється як за ступенем впливу на економічний розвиток, так і різноманітністю схем ведення бізнесу. Цифровізація дозволяє не тільки вдосконалювати існуючі бізнес-моделі та змінювати бізнес-процеси, а й отримувати суттєвий ривок у бізнесі та нові конкурентні переваги. Цифрова трансформація міжнародного бізнесу забезпечує значний внесок у стійке економічне зростання, підвищення конкурентоспроможності базових галузей та інноваційних секторів економіки. Цифрові технології дозволяють суб’єктам господарювання автоматизувати простіші процеси та виключати проміжні етапи в більш складних процесах, завдяки чому значно підвищується гнучкість компаній, які тепер можуть значно ефективніше використовувати свої ресурси. Використання цифрових технологій стає навіть обов’язковим для багатьох видів бізнесу, який працює в сучасному конкурентному середовищі, особливо для економії часу та уникнення непотрібних витрат. Цифрова трансформація стає невід’ємною частиною сучасного бізнесу, переростаючи з поняття на важливу стратегічну складову. Цей процес охоплює впровадження сучасних цифрових технологій, зміну бізнес-процесів та культурних аспектів організації з метою покращення ефективності, інноваційності та конкурентоспроможності компанії. Однак, цифрова трансформація також представляє свої виклики. Необхідність змін в організаційній культурі, навчання співробітників новим технологіям, здійснення конфіденційності даних, вплив та політика соціальних нерівностей, облік змін на ринку праці та ризики кібербезпеки потребують уваги та ресурсів. Цифрова трансформація – це не тільки впровадження технологій, а й зміна мислення та підходів до бізнесу. Вона дозволяє компаніям стати більш ефективними, інноваційними та адаптивними, що є ключовим фактором успішної конкуренції в сучасному світі.
Ключові слова: цифровізація, безпека, технології, бізнес, трансформація.
Література
- Грибіненко О. Діджиталізація економіки в новій парадигмі цифрової трансформації. Міжнародні відносини. Серія «Економічні науки». 2018.№ 16. С. 35‑37. URL: http://journals.iir.kiev.ua/index.php/ec_n/article/view/3523/3197.
- Прокопчук М. Б. Цифрові трансформації в економіці: світовий досвід та можливості для України. URL: https://conf.ztu.edu.ua/wp-content/uploads/2001/347.pdf.
- Фіщук В., МатюшкоВ., Чернєв Є. Україна 2030Е – країна з розвинутою цифровою економікою. Український інститут майбутнього. 2020. URL: https://strategy.uifuture.org/kraina-z-rozvinutoyu-cifrovoyu-ekonomikoyu.html.
- 2030 Digital Compass: the European way for the Digital Decade. European Commission. URL: https://ec.europa.eu/info/sites/default/files/communication-digitalcompass-2030_en.pdf.
- IMD World Digital Competitiveness Ranking 2021. IMD World Competitiveness Center. URL: https://www.imd.org/globalassets/wcc/docs/release-2021/digital_2021.pdf.
- The Boston Consulting Group (2020). The evolving state of digital transformation. URL: https://www.bcg.com/de-de/publications/2020/the-evolving-state-of-digital-transformation.
- The EAEU 2025 Digital Agenda: Prospects and Recommendations. URL: https://documents1.worldbank.org/curated/en/850581522435806724/pdf/EAEU-Overview-Full-ENG-Final.pdf.
- Череп О. Г., Дашко І. М., Бехтер Л. А., Підлісний Р. О. Переваги та виклики цифровізації економіки України. Український журнал прикладної економіки та техніки. Том 9. № 1. С. 131-135. DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2024-1-21.
Статтю було отримано 10.04.2024