УДК 330.34
DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2024-3-19
JEL classification: Q01
У статті розкрито особливості трансформації логістичних ланцюгів постачань агропродовольчої продукції в систему замкнених циклів, а також запропоновано стратегії переформатування логістичних ланцюгів агропродовольчої продукції в систему замкнених циклів. Зокрема, запропоновано схему операційної реалізації трансформаційних процесів переформатування логістичних ланцюгів агропродовольчої продукції в систему замкнених циклів. Встановлено, що одним із ключових аспектів циркулярної агроекономіки є повернення поживних речовин у ґрунт через переробку біовідходів і відновлюваних добрив, що сприяє збереженню родючості та природного капіталу. Це критично важливо для запобігання дефіциту поживних речовин у сільському господарстві та зменшення забруднення. Управління органічними та продовольчими відходами є основою переходу до циклічного сільського господарства, яке мінімізує залежність від зовнішніх ресурсів, пом’якшує вплив на екологію та використовує відходи для створення біоенергії та біодобрив. Визначено розмір штрафних санкцій, накладених на суб’єктів господарської діяльності за порушення законодавства у сфері поводження із побутовими відходами в Україні. Обґрунтовано, що досвід зарубіжних країн вказує на ключові напрями для розробки національної стратегії переходу до циркулярної агропродовольчої економіки України на засадах сталого розвитку. Серед основних стратегій розвитку виділяються: стратегія чистого сталого росту, орієнтована на мінімізацію кліматичних змін та стимулювання екоінновацій; стратегія біоекономіки, яка передбачає використання біоресурсів для сталого розвитку та збереження біорізноманіття; а також національна стратегія управління відходами, яка акцентує на мінімізації сільськогосподарських відходів та підтримці замкнених циклів виробництва.
Ключові слова: циркулярна економіка, сталий розвиток, аграрний сектор економіки, ланцюги постачання, утилізації харчових відходів, стратегії розвитку.
Література
- FAO Regional Office for Europe and Central Asia. 2021. URL: https://www.fao.org/europe/news/detail/Cutting-food-waste-while-improving-food-security-and-environment-in-Ukraine/.
- Результати здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища за січень-листопад 2022. URL: https://www.dei.gov.ua/.
- Седікова І.О., Дьяченко Ю.В. Шляхи зниження продовольчих втрат та харчових відходів. Економіка харчової промисловості. 2019. Том 11. Випуск 19. С. 98-101.
- Yuille А., Rothwell Sh., Blake L., Forber K.J., Marshall R., Rhodes R., Waterton C., Withers P. UK Government Policy and the Transition to a Circular Nutrient Economy. Sustainability. 2022. Vol. 14(6). Р. 3310.
- Національна стратегія управління відходами в Україні до 2030 року. Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 820-р від 8 листопада 2017 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/820-2017-%D1%80#Text.
- Кузьома В.В., Степаненко С.В. Концептуальні засади формування циркулярних циклів у агропродовольчих економічних системах. Вчені записки ТНУ імені В.І. Вернадського. Серія: Економіка і управління. 2023. Том 34 (73). № 3. С. 15-21.
- Кузьома В.В., Співак В.В. Теоретичні засади циркулярних бізнес-моделеи агропродовольчої сфери: класифікація, компоненти та функції. Український журнал прикладної економіки та техніки. 2024. Том 9. № 2. С. 162-165.
- Кузьома В.В., Довгаль О.В. Застосування індикаторів оцінки циркулярної економіки. Актуальні проблеми інноваційної економіки та права. 2023. № 4. С. 75-79.
Статтю було отримано 02.08.2024