УДК: 330.101.541(075.8)

DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2023-1-41

Завгородній Костянтин Васильович,
кандидат економічних наук, ДП «Виробниче об’єднання «Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова»
Неймет Віктор Вікторович,
Здобувач PhD спеціальності «Економіка», Мукачівський державний університет

JEL classification: Q01

Повоєнне відновлення повинно враховувати концепцію інклюзивного розвитку, що спрямована на зміцнення громадської безпеки та соціальної згуртованості, підтримку відбудови економіки постраждалих і деокупованих територій і реалізацію реформ децентралізації влади та охорони здоров’я на підконтрольних уряду України громад. Саме тому обґрунтування стратегічних орієнтирів післявоєнного відновлення національної економіки має базуватися на умовах інклюзивного розвитку. Метою статті є обґрунтування стратегічних орієнтирів післявоєнного відновлення національної економіки в умовах інклюзивного розвитку. Аналіз показав, що структурна модель економіки України з позиції технологічного розвитку залишається низькотехнологічною. Про це свідчить частка виробництв, що належать до 4 і 5 технологічних укладів, яка становить усього 3,9% та 1,1% відповідно. Результати аналізу показали, що виявлені у  динаміці негативні тренди щодо зменшення і до того низької частки виробництва у ВВП, зокрема виробництв з високими технологіями. Визначено, що попри ріст цифрових технологій у ВВП, вони, на жаль, упроваджуються насамперед у сфері державного управління, торгівлі та обслуговування. Доведено, що технологічна структура економіки України відповідно до критеріїв організації економічного співробітництва щодо відповідності галузевої та технологічної структури є нестійкою, а її прояв у майбутньому може призвести до критичних наслідків, зокрема і для добробуту населення. Обґрунтовано, що проєктування економічної моделі сталого розвитку в умовах невизначеності та глобальної турбулентності вимагає поділу чинників економічної трансформації на дві групи («жорсткі чинники» та «м’які чинники»). Характерним для «жорстких чинників» є відновлення та відбудова після проведення комплексного аналізу й оцінювання стану економічного, інфраструктурного та ресурсного потенціалів національної економіки, а також регіональних господарств після перемоги, повного припинення бойових дій і гарантування воєнної безпеки. Відповідно, «м’які чинники» характеризують  сукупність сприятливого клімату для реалізації запланованих змін, а також функцію стимулювання чи гальмування тих чи інших процесів.

Ключові слова: стратегічні орієнтири, національна економіка, повоєнне відновлення, інклюзивний розвиток.

Література

  1. Концепція цифрової економіки та суспільства. URL: http://bit.ly/2DnDXyZ
  2. Україна 2030е – країна з розвинутою цифровою економікою. Український інститут майбутнього. 2018. URL: https://strategy.uifuture.org/kraina-z-rozvinutoyu-cifrovoyu-ekonomikoyu.html#6-2-3
  3. Україна долучилася до Програми «Цифрова Європа»: що це означає. Урядовий портал. 2022. URL: https://www.kmu.gov.ua/news/ukraina-doluchylasia-do-prohramy-tsyfrova-ievropa-shcho-tse-oznachaie
  4. Державна служба статистики України. URL: https://www.ukrstat.gov.ua/
  5. Скірка Н. Я. Структурні зміни в економіці України та стратегічні напрями державного регулювання. Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. 2012. №4. С. 34–37.
  6. Бобух І.М., Кіндзерський Ю.В., Фащевська О.М. та ін. Структурні зміни як основа інклюзивного розвитку економіки України: монографія / за ред. д.е.н. І.М. Бобух; НАН України, ДУ «Ін-т екон. та прогнозув. НАН України». Київ, 2020. 516 с.
  7. Крамаренко І. С., Широков М. А., Нікон Д. Є., Білоус О. А. Роль інвестиційного потенціалу у контексті продовольчої безпеки. Вісник ХНАУ ім. В.В. Докучаєва. Серія: Економічні науки. 2018. № 3. С. 433–444.
  8. Крамаренко І. С. Фактори впливу на інвестиційно-фінансову привабливість підприємств агропродовольчої сфери України. Агросвіт. 2013. №15. С. 22–24.
  9. Козаченко Л. А., Крамаренко І. С. Позиціювання інвестиційного потенціалу України у світових рейтингах. Бізнес Інформ. 2021. №4. С. 127–132.
  10. Крамаренко І. С., Войт Д. С., Сєнкевич О. Ф. Стратегічні домінанти формування і розвитку інвестиційного потен-ціалу: регіональні та національні особливості. Причорноморські економічні студії. 2020. Вип. 50. Ч.1. С. 167–175.

Статтю було отримано 15.01.2023