УДК 336.76:336.027:338.24
DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2019-3-8
JEL classification: E 44; O 16; O 43; P 21
Анотація
У статті досліджено проблему забезпечення ефективності функціонування інфраструктури фондового ринку України. Аналіз здійснено через призму захисту учасників ринку цінних паперів. Запропоновано на прикладі естонської та литовської моделі впровадити інститут із захисту дрібних інвесторів на фондовому ринку шляхом реорганізації Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. З метою підтримки інфраструктури захисту перед Фондом поставлено такі завдання: накопичувати кошти в фондах, інвестувати керовані фонди та у разі виникнення страхової події оперативно сплачувати страхові виплати.
На підставі аналітичних даних визначено результати від впровадження Фонду: акумулювання кошторису для гарантування захисту, збільшення обсягу вартості цінних паперів в обігу, захист через відшкодування гарантованих сум дрібним інвесторам і власне дохід від функціонування Фонду.
Окремим стратегічним інструментом в інфраструктурі фондового ринку визначено «FinTech» і блокчейн-технології. Наголошується на активному використанні в Україні цих технологій і лідерських позиціях у світі. Показано переваги від впровадження блокчейн-технології в інфраструктуру фондового ринку України та економічну доцільність. Для ефективного функціонування сучасних фінансових інструментів обґрунтовано обов’язковість наявності електронної інфраструктури як у держави, так і у окремих учасників фондового ринку.
Показано як позитивні сторони кооперації потужних фінансових компаній та установ у сфері блокчейну, так і проблеми неврегульованості цього питання в українському законодавстві. Особливе місце в економічності інфраструктури фондового ринку відведено інноваційними системам грошових переказів. Установлено, що використання системи Ripple може стати основою інфраструктури для швидких і значно дешевших внутрішніх розрахунків на фондовому ринку.
Ключові слова: фондовий ринок, інфраструктура, інститути інфраструктури, фонд гарантування, інвестиції, блокчейн-технології, «FinTech».
Список літератури
- Семчук О. В. Розвиток Інтернет-трейдингу в Україні. URL: www.securities.org.ua.
- Стратегічна модель розвитку інфраструктури фінансового ринку України. URL: http://www.essuir.sumdu.edu.ua/bitstream/123456789/50078/11/ Rekunenko_Infrastruktura_finansovoho_rynku_V.3.pdf.
- Guarantee Fund. URL: https://www.tf.ee/eng/protection-of-investors.
- Фонд гарантування вкладів фізичних осіб. URL: http://www.fg.gov.ua.
- Бумаги оценят в мегабайтах ИК Galt&Taggart Securities запустила Интернет-трейдинг. URL: proit.com.ua/internet/2008/01/21/092725.html.
- Економічний розвиток. Україна. URL: https://www.usaid.gov/uk/ukraine/economic-growth.
- Україна серед країн-лідерів з впровадження технології блокчейн. URL: http://matrix-info.com/2018/01/30/ukrayina-sered-krayin-lideriv-z-vprovadzhennya-tehnologiyi-blokchejn.
- НБУ активно зайнявся переведенням гривні на блокчейн. URL: https://biz.nv.ua/ukr/finance/nbu-vserjoz-zajnjavsja-perekladom-grivni-na-blokchejn-2320617.html.
- Фінтех – актуальні тенденції на найближчі 3 роки. URL: http://evris.law/uk/stattja-fintech.
- Дубенський В. Еволюція Bitcoin, або як скасувати монополію на владу. Економічна правда. 2015. URL: http://www.epravda.com.ua/publications/2015/11/10/566589.
- Франція схвалила блокчейн для торгівлі цінними паперами. URL: https://news.finance.ua/ua/news/-/416494/frantsiya-shvalyla-blokchejn-dlya-torgivli-tsinnymy-paperamy.
- Щербина А. Г. Тенденції розвитку електронної торгівлі на фондовому ринку. Актуальні проблеми економіки. №2(128). 2012. С. 301–309.
Статтю було отримано 20.06.2019