УДК: 330.101.541(075.8)
DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2022-3-37
JEL classification: О10; Q01
В умовах воєнного стану першочерговим завданням нашого уряду є розроблення шляхів для відновлення націо-нальної економіки. Це можливо на засадах концепції інклюзивного розвитку, що забезпечує можливості та рівно-прав’я для всіх економічних учасників, водночас це супроводжується вигодами для кожного сектору економіки та різних верств суспільства. Важливим в умовах відновлення інклюзивного розвитку національної економіки є процес сценарного прогнозування. Саме соціальне-економічне прогнозування забезпечується за допомогою методу форсайту. Відповідно, процес стратегічного моделювання інклюзивного розвитку національної економіки на засадах форсайту є досить актуальним і потребує дослідження. Метою статті є процес стратегічного моделювання інклюзивного розвитку національної економіки на засадах форсайту. Проаналізовано основні орієнтири інклюзивного зростання національної економіки в системі Цілей сталого розвитку. Доведено, що вказані критерії визначають рівень досягнення держави у сфері інклюзивного розвитку відповідно до загальноприйнятих у країнах-членах ЄС та інших країнах з розвинутою економікою. Визначено, що проаналізовані критерії можуть бути доповнені або скориговані, виходячи з національних особливостей, економічного, соціального та інституційного потенціалу країни у післявоєнний період. Обґрунтовано, що передумовою для досягнення цілей інклюзивного розвитку є зростання економіки. Також доведено, що модель економічного зростання сприятиме інклюзивному розвитку та потребує суттєвого перегляду економічної моделі, а у деяких сферах – повного її реінжинірингу. Обґрунтовано орієнтовну концепцію стратегічного моделювання інклюзивного розвитку національної економіки. Визначено, що ця концепція ґрунтується на принципі руху від майбутнього до теперішнього й орієнтована на пошук найбільш оптимальних шляхів подолання прогалин між орієнтовною структурно-ціннісною моделлю інклюзивного розвитку національної економіки та її поточним станом через формування відповідних економічних, правових, інституційних та організаційних умов і встановлення балансу між ними, виходячи з можливостей і обмежень, що виникатимуть під впливом різних змін фону моделювання.
Ключові слова: моделювання, інклюзивний розвиток, національна економіка, форсайт, стратегічні цілі.
Список літератури
- Крамаренко І. С., Широков М. А., Нікон Д. Є., Білоус О. А. Роль інвестиційного потенціалу у контексті продовольчої безпеки. Вісник ХНАУ ім. В.В. Докучаєва. Серія: Економічні науки. 2018. № 3. С. 433–444.
- Цілі сталого розвитку Україна. Національна доповідь. Міністерство економічного розвитку і торгівлі України. 2017. URL: https://www.kmu.gov.ua/storage/app/sites/1/natsionalna-dopovid-csr-Ukrainy.pdf
- Іртищева І. О. Факторинг як напрям стратегічного розвитку фінансового забезпечення агропродовольчої сфери. Вісник ХНАУ ім. В.В. Докучаєва. Серія: Економічні науки. 2011. № 8. С.16–21.
- Бобух І.М., Кіндзерський Ю.В., Фащевська О.М. та ін. Структурні зміни як основа інклюзивного розвитку економіки України: монографія / за ред. д.е.н. І.М. Бобух; НАН України, ДУ «Ін-т екон. та прогнозув. НАН України». Київ, 2020. 516 с.
- Крамаренко І. С. Фактори впливу на інвестиційно-фінансову привабливість підприємств агропродовольчої сфери України. Агросвіт. 2013. №15. С. 22–24.
- Власюк В., Максюта А., Поважнюк С. та ін. Економічне відродження через індустріальний розвиток України. Харків: Повноколір, 2020. 432с.
- Козаченко Л. А., Крамаренко І. С. Позиціювання інвестиційного потенціалу України у світових рейтингах. Бізнес Інформ. 2021. №4. С. 127–132.
- Крамаренко І. С., Войт Д. С., Сєнкевич О. Ф. Стратегічні домінанти формування і розвитку інвестиційного потенціалу: регіональні та національні особливості. Причорноморські економічні студії. 2020. Вип. 50. Ч.1. С. 167–175.
Статтю було отримано 05.10.2022