УДК: 330.322:332.024
DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2023-2-36
JEL classification: Q01
Зростаюча необхідність забезпечення збалансованого і гармонійного розвитку як підприємництва, так і територіальних комплексів з урахуванням практичних та стратегічних аспектів сталого розвитку доводить актуальність обраної тематики. Такий підхід передбачає узгодження інтересів різних сторін, таких як підприємці, місцеві органи влади, громадські організації та інші зацікавлені сторони, з метою сприяння сталому прогресу та підвищенню якості життя на території. Метою даного дослідження є створення ефективної взаємодії між підприємницькою діяльністю та розвитком територій, що сприятиме сталому економічному, соціальному та екологічному розвитку. Досліджено можливості сталого взаємоузгодженого розвитку підприємництва та територіальних комплексів. Охарактеризовано процеси децентралізації влади в Україні. Доведено значущість співпраці представників сфери підприємництва, органів влади, місцевого самоврядування та громадськості. Систематизовано причини та наслідки такої співпраці. Обґрунтовано соціальну відповідальність бізнесу, інклюзивність, сталість та економічну безпеку розвитку підприємництва та територіальних комплексів. Охарактеризовано різновиди партнерських відносин в рамках взаємоузгодженого розвитку підприємництва та територіальних комплексів. Доведено важливість партнерських відносин між різними сторонами для ефективного спільного вирішення завдань, забезпечення сталості розвитку та оптимізації використання ресурсів. Взаємодія бізнесу, органів влади та громадськості стимулює інклюзивний розвиток, що передбачає залучення всіх верств населення до процесів прийняття рішень та реалізації проєктів. Сучасні виклики та кризові ситуації, пов`язані із неспровокованим вторгненням росії, вимагають ще більшої координації та співпраці представників сфери підприємництва з органами місцевої влади та самоврядування для забезпечення стійкості та адаптації до нових умов. Інклюзивний розвиток підприємництва та територіальних комплексів є необхідною передумовою для досягнення сталого розвитку територій та покращення якості життя населення. Спільна взаємодія, врахування інтересів різних сторін та розвиток партнерських відносин є важливими інструментами для ефективного вирішення сучасних викликів та забезпечення сталого розвитку.
Ключові слова: підприємництво, територіальні комплекси, територіальні громади, сталий розвиток, децентралізація, соціальна відповідальність бізнесу, економічна безпека, інклюзивність, інноваційно-інвестиційні можливості.
Список літератури
- Про підприємництво: Закон України № 698-XII від 7 лютого 1991 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/698-12#Text.
- Навіщо децентралізація? Децентралізація. 2023. URL: https://decentralization.gov.ua/about.
- Про Раду регіонального розвитку: Указ Президента України № 224/2015 від 21 квітня 2015 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/224/2015#Text.
- Про добровільне об’єднання територіальних громад: Закон України № 157-VIII від 5 лютого 2015 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/157-19#Text.
- Irtyshcheva I., Stehnei M., Popadynetsc N. Business process management in the food industry under the conditions of economic transformations. Management Science Letters: journal. 2020. Vol. 10. рр. 3243–3252.
- Крамаренко І.С. Сутність державно-приватного партнерства в інвестиційній діяльності. Управлінська діяльність: досвід, тенденції, перспективи: матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів і молодих вчених. [у 2-х част.]. Частина друга. Харків: ХНУБА. 2019. С. 202–205.
- Цілі Сталого розвитку. Дія Бізнес. 2021. URL: https://business.diia.gov.ua/handbook/sustainable-development-goals/cili-stalogo-rozvitku.
- Стегней М.І. Інвестиційно-інноваційні домінанти сталого розвитку територіальних одиниць. Економіка та суспільство. 2015. №1. C.56–61. URL: https://economyandsociety.in.ua/journals/1_ukr/09.pdf.
- Стегней М.І., Білак Г.Г., Стець Д.О. Інноваційна діяльність, як фактор конкурентоспроможності підприємств та ризики пов’язані з нею. Вісник ХНАУ. Серія: Економічні науки. 2014. № 6. С. 177–185.
- Іртищева І.О., Стегней М.І., Паук М.І. Методичні підходи до визначення рівня інвестиційної привабливості галузі, підприємства. Вісник ХНАУ. Серія: Економічні науки. 2014. № 5. С. 15–24.
- Іртищева І.О., Стегней М.І., Михайлов М.С. Методичні підходи до оцінки рівня інноваційного розвитку регіону. Економіка та суспільство. 2018. № 16. С. 586–593. URL: https://economyandsociety.in.ua/journals/16_ukr/89.pdf.
- Стегней М.І., Бошинда І.М., Попфалуші В.Я. Роль малого бізнесу в соціально-економічній системі Закарпатської області. Причорноморські економічні студії. 2018. Випуск 34. С. 125–128.
Статтю було отримано 25.02.2023