УДК: 338.1:631
DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2022-1-23
JEL classification: E24; J21
Анотація
В статті висвітлено сучасні проблеми зайнятості на сільських територіях регіону, розкриті питання необхідності її підвищення та окреслено аспекти соціально-економічного характеру. Встановлено, що нинішній соціально-економічний стан сільських територій, як і аграрного сектора економіки, перебуває у критичній фазі, яка тягне за собою дестабілізацію всієї економіки. При цьому чітко окреслюється основна проблема – в українському селі є великий трудовий потенціал, не зайнятий продуктивною працею. Аграрний сектор, що є домінуючим на сільських територіях, сьогодні найбільша площина для реалізації свого трудового потенціалу населенням. Сільськогосподарські підприємства і господарства населення (особисті селянські господарства) є основними організаційними формами зайнятості населення сільських територій в аграрному секторі. Обґрунтовано напрями розвитку зайнятості на сільських територіях, де запропоновано запровадження зеленого туризму як важливої складової підвищення зайнятості сільського населення в регіоні. Виділено стратегічні напрями підвищення зайнятості населення сільських територій, зокрема: використання матеріальної підтримки та ініціативи безробітних громадян для організації ними власної підприємницької діяльності; удосконалення освітньої й професійної підготовки населення відповідно до потреб економіки та сільського ринку праці; сприяння розвитку малого та середнього бізнесу через запровадження зеленого туризму; нарощування обсягів сільськогосподарської продукції, що створить передумови для відтворення робочих місць; усунення дисбалансу ринку праці шляхом прийняття необхідних для цього заходів як на макро-, так і на мікрорівнях. Запропоновано як найперспективніший напрям забезпечення зайнятості на селі використовувати такий вид підприємницької діяльності, як зелений туризм, який визнаний в Європі як пріоритетний у сфері відпочинку, адже від його ефективного розвитку значною мірою залежить перспектива сільських територій, їх інфраструктура, наповнення місцевого бюджету, ріст добробуту територіальних громад. Крім того, зелений туризм розширює сферу зайнятості сільського населення, створює нові робочі місця – особливо для жінок.
Ключові слова: сільське населення, регіон, зайнятість, сільські території, зелений туризм.
Список літератури
- Конституція України, Закон України від 28.06.1996 № 254к-96-ВР. URL:http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/254к/96-вр#Text.
- Близнюк В., Яценко Л. Соціальна справедливість у трудовій сфері України: сучасні реалії, проблеми та протиріччя. Стратегічні пріоритети. № 4. С. 104-117.
- Варченко О.М., Свиноус І.В., Понедільчук Т.В. Розвиток підприємництва на базі особистих селянських господарств як засіб покращення якісної складової людського капіталу сільських територій. Актуальні проблеми розвитку економіки регіону. 2021 Вип. 16. Т. 2. C. 114-125.
- Коденська М.Ю. Людський капітал в системі соціально-економічних відносин: монографія. Уман. нац. ун-т садівництва. Умань: Сочінський М.М. [вид.], 2017. 171 с.
- Лагодієнко В.В., Шаповалова І.О., Булюк В.В., Демченко А.М. Проблеми розвитку ринку праці сільських територій. Вісник Хмельницького національного університету. 2020. №4. Том 3. С. 299-308.
- Лагодієнко В.В., Лагодієнко Н.В. Депопуляція сільських територій та мотивація найманих працівни-ків у сфері сільськогосподарського виробництва України. Бізнес-Навігатор. 2019. №5-1(54). С. 54-62.
- Діяльність у сфері сільського зеленого туризму. URL: https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/Діяльність_у_сфері_зеленого_туризм.
- Софій О. Аналітична записка «Аналіз регіональної молодіжної політики». Львів: Громадська організація Європейський діалог, 2020. 63 с.
Статтю було отримано 15.01.2022