УДК: 314.74

DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2023-3-35

Шаповалова Інга Олексіївна,
доктор економічних наук, професор, професор кафедри економіки підприємства та організації бізнесу, Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця
https://orcid.org/0000-0003-1588-3910

JEL classification: J00, J21

Метою статті є аналіз особливостей формування ефективного механізму управління персоналом на основі врахування теорії лідерства з акцентом на компаніях, що функціонують у крос-культурному просторі. Вихідною тезою дослідження стало твердження про багатоваріантність культурних просторів, що на основі базових цінностей детермінують поведінку їхніх носіїв. Визначено, що провідною концепцією управління персоналом з урахуванням культурної обґрунтованості лідерства є крос-культурний менеджмент. Досліджено практику та стилі лідерства, відповідно до критеріїв національних особливостей. Розкрито визначальні культурні чинники, що детермінують управлінські аспекти діяльності підприємств, серед яких: дистанція влади, співвідношення індивідуалізму і колективізму, співвідношення мужності і жіночності, ставлення до невизначеності. Визначено, що саме вони формують національний стиль лідерства. Проаналізовано стилі лідерства, а саме: автократичний, патерналістський, демократичний (партесипативний). Водночас зроблено акцент на сприйнятті представниками різних національних культур зазначених стилів лідерства. Поглиблення аналізу відбилось у детермінуванні і систематизації національних стилів лідерства. Описано британський, американський, німецький, французький, шведський, романський, арабський, азійський, український стилі лідерства. Ми запропонували розглядати романський та арабський як два різні стилі, не поєднуючи їх в одну групу, оскільки вони мають низку розбіжностей у крос-культурних характеристиках. Також до теоретичного доробку Г. Левіса додано український стиль лідерства, що став симбіозом радянського минулого, значного впливу західних тенденцій, а також особливостей національної культури України. Зроблено висновок, що крос-культурний похід до управління персоналом підприємства, який формується на основі крос-культурного менеджменту, стає новою парадигмою управління персоналом, що інтегрує в собі основні наявні підходи в цій сфері на основі пріоритетності обліку національних і культурних особливостей персоналу підприємства для підвищення рівня згуртованості колективу, створення почуття належності до підприємства та його системи цінностей, що дозволяє значно підвищити ефективність діяльності підприємства.

Ключові слова: лідерство, стилі лідерства, крос-культурний менеджмент, національна культура, національні стилі лідерства.

Література

  1. Лепейко Т.І., Гаваагійн Б. Лідерство в кросс-культурному менеджменті. Сучасні проблеми управління підприємствами: теорія та практика. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. Харків. 2017. С. 52-54.
  2. Ricky W.G., Michael W. Pustay. International business. Pearson Prentice Hall, 2010. 654 р.
  3. Hofstede G., Hofstede G. Dimensionalizing Cultures: The Hofstede Model in Context. Online Readings in Psychology and Culture. URL: http://lse2010.narod.ru/olderfiles/LSE2014pdf/LSE2014Hofstede.pdf.
  4. Юхименко П.І., Гацька Л.П., Півторак М.В. Міжнародний менеджмент. Київ: Центр учбової літератури, 2011. 488 с.
  5. Lewis R.D. When cultures collide: leading across cultures. Boston, London: Nicholas Brealey International, 2006. 625 p.
  6. сom: Ukraine’s Culture. URL: https://www.tryukraine.com/society/cultural_differences.shtml.
  7. Pedersen&Partners Executive search. Mangement Issues in Ukraine. URL: https://www.pedersenandpartners.com/articles/management-issues-ukraine.
  8. Laurent A. The Cultural diversity of western conception of management. International Studies of Management and Organization. 1983. Vol. 13. No. 1-2. P. 75-96.

Статтю було отримано 15.07.2023