УДК: 338.264

DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2023-1-11

Матійчук Любомир Павлович,
кандидат економічних наук, доцент,
доцент кафедри комп’ютерних наук Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя

JEL classification: K32; P18

Оцінка потенційний загроз енергетичній безпеці держави на засадах системності дозволяє управлінським структурам всіх рівнів (державній, адміністративній, регіональній, корпоративній) реалізувати наступне: 1. Обрати правильні шляхи для розвитку «державності», беручи при цьому в обов’язковому порядку до уваги гарантування засад енергетичної безпеки на всіх рівнях; 2. Приймати необхідні дії та рішення з боку провладних органів, виходячи з позицій дотримання засад забезпечення енергетичної безпеки; 3. Забезпечити найкращим чином усі можливі чинники, явища та тенденції, що зможуть попередити можливі перешкоди, що за своїм змістом в той чи інший спосіб ускладнятимуть процес реалізації державних програм, дотримання національних інтересів держави відносно її системи енергетичної безпеки; 4. Генерувати ідеї щодо реалізації різного роду заходів (на засадах дотримання цінностей національної безпеки), спрямованих на знешкодження як потенційних загроз та тих, що вже реалізуються, відносно системи національної безпеки держави. Слід пам’ятати, що процес оцінки можливих загроз відносно системи енергетичної безпеки держави за своїм змістом передбачає: ідентифікацію можливих загроз та ризиків; аналіз наявності загроз та ризиків; оцінку наявних загроз та ризиків. В цілому ж, з метою забезпечення засад гарантування належного рівня ефективності та результативності політики, спрямованої на забезпечення належного рівня функціонування системи енергетичної безпеки, слід в першу чергу здійснити організоване та всебічне оцінювання основних показників ймовірних ризиків, діючих та потенційних загроз, що можуть здійснювати на неї негативний вплив з наступним визначенням основних шляхів для нейтралізації зазначених вище ризиків та загроз або ж наслідків, що були ними спричинені. Слід на засадах системності реалізувати практику періодичного здійснення аналітичних заходів відносно становища національної системи енергетичної безпеки (в т.ч. окремих її системоутворюючих об’єктів) з обов’язковим визначенням ряду пріоритетних заходів, що варто реалізовувати в першу чергу у випадку настання різного роду критичної ситуації. Реалізація оцінки потенційних ризиків та загроз енергетичній безпеці держави дозволить: спрогнозувати можливе становище СЕБ у відповідності до різних видів, рівнів та сценарії можливого негативного розвитку подій; здійснювати порівняльний аналіз потенційних ризиків та загроз за різних часових проміжків як минулих періодів, так і для прогнозування майбутніх; реалізувати вибір можливих варіантів розвитку подій, а також майбутньої стратегії держави щодо гарантування дотримання засад належного функціонування СЕБ; забезпечити розробку та реалізацію необхідних заходів для нівелювання ризиків та загроз, що сприятимуть підвищенню до належного рівня СЕБ держави;

Ключові слова: загрози СЕБ, наслідки для СЕБ, Система енергетичної безпеки, вплив загроз СЕБ, оцінка можливих ризиків для СЕБ.

Literature

  1. Купчак В.Р., Павлова О.М., Павлов К.В., Лагодієнко В.Р. Формування та регулювання регіональних енергетичних систем: теорія, методологія та практика: монографія. Луцьк: СПД Гадяк Жанна Володимирівна, друкарня «Волиньполіграф», 2019. 346 с.
  2. Матійчук Л.П. Особливості системного забезпечення безпеки газового ринку України. Проблеми економіки. 2022. №2. C. 58-65.
  3. Матійчук Л.П. Особливості системного забезпечення безпеки електроенергетичного ринку Українки. Вісник Хмельницького національного університету. № 5. Том 2 (298). С. 230-237.
  4. Матійчук Л.П., Новосад О.В., Павлова О.М. Державні та ринкові шляхи регулювання системи енергетичної безпеки. Наука і техніка сьогодні. Серія «Економіка». Випуск 5(5). С. 139-152.
  5. Новосад О.В., Матійчук Л.П., Павлова О.М. Цілі та основні орієнтири енергетичної безпеки за умов економіки військового часу. Вісник Хмельницького національного університету. № 2. Том 1. С. 154-160.
  6. Оцінювання загроз енергетичній безпеці: аналітична доповідь / за ред. О.М. Суходолі. Київ: НІСД, 2022. 63 с.
  7. Standard ISO 31000. Risk management. URL: https://www.iso.org/iso-31000-risk-management.html.
  8. Лагодієнко В.В. Сучасний розвиток регіонального електроенергетичного комплексу. Ефективна економіка. 2014. №12. URL: http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=4814.

Статтю було отримано 04.01.2023