УДК: 332.1
DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2021-4-17
JEL classification: O18; R11; R58
Анотація
У статті описано результати багатовимірного порівняльного аналізу соціально-економічного потенціалу областей України з результатами найсильніших та найслабших регіонів. Використано концепцію дослідження на основі таких категорій, як зміна і структура. Досліджено зміни, що відбуваються в структурі складних об’єктів та систем. Ці зміни можуть вплинути на кількісну сторону, і, таким чином, збільшити або зменшити певні характеристики об’єкта, а також якісний аспект, тобто створення нових властивостей об’єкта. Процес соціально-економічного розвитку характеризується відсутністю рівномірності в просторі. Через різні умови і зміни внутрішніх і зовнішніх факторів процеси розвитку не відбуваються з тією ж інтенсивністю в кожній області. Таким чином, на основі проведених досліджень визначено, що в Україні спостерігається нерівномірність регіонального розвитку, яка зумовлена високою диференціацією видів економічної діяльності та неоднорідністю структури економіки територій. Усе це обґрунтовує необхідність удосконалення заходів та важелів державного регулювання регіонального розвитку та створення ефективних механізмів зниження його диспропорції. Наведено результати аналізу сильних і слабких сторін регіону за запропонованим набором із 26 індикаторів, згрупованих у такі модулі: економічна політика, праця та оподаткування, сімейна та соціальна політика, стимулювання активності. Таким чином, неоднорідність регіонів відзначається як у розвитку конкретного регіону, так і в порівнянні з іншими регіонами країни. Така нерівномірність значно впливає на функціонування держави, структуру і ефективність економіки і соціально-економічну політику. Це призводить до збільшення числа депресивних регіонів і зростання міжрегіональних протиріч. Використано таксономічний аналіз просторової диференціації рівня соціально-економічного розвитку України. Знайдено розриви у соціально-економічному рівні розвитку в регіонах для оцінки на основі багатовимірного аналізу. Аналіз дає точне і глибоке уявлення про соціально-економічний розвиток регіонів.
Ключові слова: соціально-економічний потенціал, регіональний розвиток, економічний розвиток, просторова диференціація, неоднорідність розвитку регіонів, інновації.
Список літератури
- Бутко М., Зеленський С., Акименко О. Сучасна проблема оцінки інвестиційної привабливості регіону. Економіка України. 2015. № 11. С. 30–37.
- Вахович І. М. Фінансова політика сталого розвитку регіону: методологія формування та механізм реалізації: монографія. Луцьк: Надстир’я, 2017. 496 с.
- Герасименко С. С., Свистун-Золотаренко Л. О. Статистична оцінка інвестиційної привабливості регіонів. Актуальні проблеми економіки. 2014. № 12 (42). С. 155–159.
- Заблодська І. В., Шаповалова О. М. Оцінювання інвестиційної привабливості регіону за допомогою поліструктурного показника. Держава та регіони. Серія «Економіка та підприємництво». № 4. С. 67–72.
- Іщук С. О., Кулініч Т. В. Оцінювання інвестиційної привабливості регіону: методичний аспект. Регіональна економіка. 2018. № 3. С. 71–78.
- Людський розвиток в Україні. Модернізація соціальної політики: регіональний аспект : монографія / [ред. Е. М. Лібанова]. Київ : Ін-т демографії та соціальних досліджень ім. М. В. Птухи НАН України, 2015. 356 с.
- Людський розвиток в Україні: інституційне підґрунтя соціальної відповідальності : монографія /ред. Е. М. Лібанова; [відпов. за випуск : О. В. Макарова, О. М. Хмелевська]. Київ: Ін-т демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАН України, 2017. 368 с.
- Формування і розвиток потенціалу регіону: сутність, сучасні тенденції та методи оцінювання: моно-графія / [О. В. Богданова, Т. І. Збрицька, Т. П. Іванова, Л. В. Карпенко та ін.]. Одеса: Атлант, 2018. 103с.
- Blahun I., Dmytryshyn L., Leshuk H. Simulative model for evaluation of investment processes in the regions of Ukraine. Investment Management and Financial Innovations. Volume 14, Issue 3, 2017, р 322-329.
- Макарова О. В. Методологічні підходи до ідентифікації та оцінювання ризиків людського розвитку. Демографія та соціальна економіка. 2018. № 2(33). С. 103–116. DOI: https://doi.org/10.15407/dse2018.02.103
- Кривцова М. С. Оцінка людського потенціалу регіону: теоретичний аспект. Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. пр. № 2(66). С. 162–173.
- Багатогалузева статистична інформація. Регіональна статистика. Державна служба статистики України. 2020. URL: http://www.ukrstat.gov.ua
Статтю було отримано 27.09.2021