УДК: 338.48:332.122
DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2022-1-29
JEL classification: O13, O32, Q28
Анотація
Вступ. Сучасні умови економічного розвитку характеризуються швидкою динамікою та непередбачуваністю змін на глобальному, національному та регіональному рівнях. Розвиток галузі туризму й курортно-рекреаційної сфери України та її регіонів потребує досліджень наявного потенціалу та впровадження засад сталого збалансованого розвитку у відповідності до Порядку денного на ХХІ століття у сфері подорожей та індустрії туризму, розробленого Всесвітньою туристичною організацією.
Метою статті є дослідження й систематизація характеристик потенціалу галузі туризму та курортно-рекреаційної сфери регіонів України на засадах сталості.
Результати. У статті досліджено категорію «потенціал», уточнено поняття потенціалу галузі туризму та курортно-рекреаційної сфери окремої території, удосконалено теоретичне обґрунтування збалансованого регіонального розвитку галузі туризму та курортно-рекреаційної сфери та методичні підходи до оцінки його потенціалу за рахунок врахування імперативів збалансованості, класифікації чинників та ресурсної бази. Систематизовано характеристики сучасного стану галузі туризму та курортно-рекреаційної сфери України, окреслено їх стратегічні орієнтири. Проаналізовано природньо-географічні характеристики ресурсної бази збалансованого розвитку досліджуваної сфери регіонів України, виокремлено та охарактеризовано Закарпатську область з точки зору наявного лісолікувального потенціалу. Побудовано рейтинг областей України за рівнем потенціалу туристично-рекреаційної експлуатації лісів.
Висновки. Доведено, що за рівнем потенціалу галузі туризму та курортно-рекреаційної сфери Україна має всі можливості стати провідною державою світу. Закарпатська область за рахунок наявної природно-географічної ресурсної бази є туристичною принадою для українських та закордонних туристів. Підсилення євроінтеграційних процесів та міжнародних зв’язків сприятиме просуванню національного туристично-рекреаційного продукту та інтеграції в світовий інформаційно-туристичний простір.
Збалансовані засади регіонального розвитку галузі туризму та курортно-рекреаційної сфери рекомендовано сфокусувати на взаємодіях людини з природою та людей між собою, які ставлять за мету задовольнити потреби відновлення фізичних і психічних сил представників теперішнього та майбутнього поколінь за рахунок продукування та споживання туристично-рекреаційних послуг. Процеси регіонального розвитку повинні базуватися на бережливому використанні та відновленні ресурсів навколишнього середовища, підтримці соціально-культурних історично вибудуваних цінностей окремих територій та їх мешканців.
Ключові слова: туризм, рекреація, потенціал, регіон, сталий збалансований розвиток.
Список літератури
- Потенціал. Вікіпедія. https://uk.wikipedia.org/wiki/Потенціал
- Перетворення нашого світу: Порядок денний у сфері сталого розвитку до 2030 року: URL: https://www.undp.org/uk/ukraine/publications/перетворення-нашого-світу-порядок-денний-у-сфері-сталого-розвитку-до-2030-року
- Індикатори для України. URL: https://sdg.ukrstat.gov.ua/uk/
- Кузик С.П. Географія туризму : навчальний посібник. Київ : Знання, 2011. 271 с.
- Словник туристичних термінів. Офіційний сайт Всесвітної туристичної організації (UNWTO). URL: https://www.unwto.org/glossary-tourism-terms
- Оцінка туристично-рекреаційного потенціалу регіону: монографія / за заг. ред. В. Г. Герасименко. Одеса: ОНЕУ, 2016. 262 с.
- Національна економічна стратегія на період до 2030 року. Затверджено постановою КМУ від 3 березня 2021 р. № 179. URL: https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-zatverdzhennya-nacionalnoyi-eko-a179
- Маринич О.М., Тищенко П.Г. Фізична географія України : Підручник. К.: Т-во «Знання», КОО, 2003. 479с.
- Гальчинський А.С., Геєць В.М. Стратегія економічного і соціального розвитку України (2004-2015). Шляхи європейської інтеграції. К.: ІВЦ Держкомстату України, 2004. 406 с.
- Екологічний паспорт Закарпатської області. URL: https://ecozakarpat.gov.ua/wp-content/nd/2021_ecopasport.pdf
- Бойко Є.О. та ін. Екологічні інвестиції: стан та перспективи впровадження на мікро-, мезо- та макрорівнях. Вісник ХНАУ ім. В.В. Докучаєва. Серія: Економічні науки. № 2. Т. 3. С.40–49.
- Irtyshcheva, I. еt аl. Mechanisms to Manage the Regional Socio-Economic Development and Efficiency of the Decentralization Processes. International Conference on Human Interaction and Emerging Technologies. рр. 694–701.
- Іртищева І. О., Рогатіна Л. П., Крамаренко І.С., Андрющенко Є. Г., Білан В.В. Трансформація інвестиційної інфраструктури – запорука економічної безпеки: національний та регіональний аспекти. Агросвіт. № 12. С. 27–33.
Статтю було отримано 12.01.2022