УДК: 338.48:332.122

DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2022-1-29

Маріанна СТЕГНЕЙ
доктор економічних наук, професор, професор кафедри економіки та фінансів
Мукачівський державний університет
ORCID ID: 0000-0002-4688-6447
Тетяна ЧЕРНИЧКО
доктор економічних наук, професор, професор кафедри економіки та фінансів
Мукачівський державний університет
ORCID ID: 0000-0002-0498-9130
Оршоя НОДЬ
викладач, Фаховий коледж Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ
ORCID ID: 0000-0002-1048-776X

JEL classification: O13, O32, Q28

Анотація

Вступ. Сучасні умови економічного розвитку характеризуються швидкою динамікою та непередбачуваністю змін на глобальному, національному та регіональному рівнях. Розвиток галузі туризму й курортно-рекреаційної сфери України та її регіонів потребує досліджень наявного потенціалу та впровадження засад сталого збалансованого розвитку у відповідності до Порядку денного на ХХІ століття у сфері подорожей та індустрії туризму, розробленого Всесвітньою туристичною організацією.

Метою статті є дослідження й систематизація характеристик потенціалу галузі туризму та курортно-рекреаційної сфери регіонів України на засадах сталості.

Результати. У статті досліджено категорію «потенціал», уточнено поняття потенціалу галузі туризму та курортно-рекреаційної сфери окремої території, удосконалено теоретичне обґрунтування збалансованого регіонального розвитку галузі туризму та курортно-рекреаційної сфери та методичні підходи до оцінки його потенціалу за рахунок врахування імперативів збалансованості, класифікації чинників та ресурсної бази. Систематизовано характеристики сучасного стану галузі туризму та курортно-рекреаційної сфери України, окреслено їх стратегічні орієнтири. Проаналізовано природньо-географічні характеристики ресурсної бази збалансованого розвитку досліджуваної сфери регіонів України, виокремлено та охарактеризовано Закарпатську область з точки зору наявного лісолікувального потенціалу. Побудовано рейтинг областей України за рівнем потенціалу туристично-рекреаційної експлуатації лісів.

Висновки. Доведено, що за рівнем потенціалу галузі туризму та курортно-рекреаційної сфери Україна має всі можливості стати провідною державою світу. Закарпатська область за рахунок наявної природно-географічної ресурсної бази є туристичною принадою для українських та закордонних туристів. Підсилення євроінтеграційних процесів та міжнародних зв’язків сприятиме просуванню національного туристично-рекреаційного продукту та інтеграції в світовий інформаційно-туристичний простір.

Збалансовані засади регіонального розвитку галузі туризму та курортно-рекреаційної сфери рекомендовано сфокусувати на взаємодіях людини з природою та людей між собою, які ставлять за мету задовольнити потреби відновлення фізичних і психічних сил представників теперішнього та майбутнього поколінь за рахунок продукування та споживання туристично-рекреаційних послуг. Процеси регіонального розвитку повинні базуватися на бережливому використанні та відновленні ресурсів навколишнього середовища, підтримці соціально-культурних історично вибудуваних цінностей окремих територій та їх мешканців.

Ключові слова: туризм, рекреація, потенціал, регіон, сталий збалансований розвиток.

Список літератури

  1. Потенціал. Вікіпедія. https://uk.wikipedia.org/wiki/Потенціал
  2. Перетворення нашого світу: Порядок денний у сфері сталого розвитку до 2030 року: URL: https://www.undp.org/uk/ukraine/publications/перетворення-нашого-світу-порядок-денний-у-сфері-сталого-розвитку-до-2030-року
  3. Індикатори для України. URL: https://sdg.ukrstat.gov.ua/uk/
  4. Кузик С.П. Географія туризму : навчальний посібник. Київ : Знання, 2011. 271 с.
  5. Словник туристичних термінів. Офіційний сайт Всесвітної туристичної організації (UNWTO). URL: https://www.unwto.org/glossary-tourism-terms
  6. Оцінка туристично-рекреаційного потенціалу регіону: монографія / за заг. ред. В. Г. Герасименко. Одеса: ОНЕУ, 2016. 262 с.
  7. Національна економічна стратегія на період до 2030 року. Затверджено постановою КМУ від 3 березня 2021 р. № 179. URL: https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-zatverdzhennya-nacionalnoyi-eko-a179
  8. Маринич О.М., Тищенко П.Г. Фізична географія України : Підручник. К.: Т-во «Знання», КОО, 2003. 479с.
  9. Гальчинський А.С., Геєць В.М. Стратегія економічного і соціального розвитку України (2004-2015). Шляхи європейської інтеграції. К.: ІВЦ Держкомстату України, 2004. 406 с.
  10. Екологічний паспорт Закарпатської області. URL: https://ecozakarpat.gov.ua/wp-content/nd/2021_ecopasport.pdf
  11. Бойко Є.О. та ін. Екологічні інвестиції: стан та перспективи впровадження на мікро-, мезо- та макрорівнях. Вісник ХНАУ ім. В.В. Докучаєва. Серія: Економічні науки. № 2. Т. 3. С.40–49.
  12. Irtyshcheva, I. еt аl. Mechanisms to Manage the Regional Socio-Economic Development and Efficiency of the Decentralization Processes. International Conference on Human Interaction and Emerging Technologies. рр. 694–701.
  13. Іртищева І. О., Рогатіна Л. П., Крамаренко І.С., Андрющенко Є. Г., Білан В.В. Трансформація інвестиційної інфраструктури – запорука економічної безпеки: національний та регіональний аспекти. Агросвіт. № 12. С. 27–33.

Статтю було отримано 12.01.2022