УДК: 330.131.5
DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2023-1-8
JEL classification: М15; L53
В епоху становлення інформаційного економічного розвитку суспільства, в основі якого лежить цифровізація комунікаційних технологій та програмне забезпечення алгоритмів бізнес-адміністрування, важливе місце займає бізнес-аналітика – інструмент отримання якісної, унікальної та коштовної інформації. З середини минулого століття інформаційні технології перебувають у постійному розвитку, поступово поширюючись на всі сфери та верстви суспільства: виробництво, обліково-аналітичне забезпечення, управління, аналіз, прогнози, ризики, освіту, соціальну відповідальність та стійкий розвиток. Дана публікація присвячена інструментам цифрової трансформації бізнесу та тенденціям у рамках нової парадигми знань на основі керованого осмислення ціннісних властивостей інформаційного продукту. Успішне використання бізнес-аналітики може свідчити про зростання успіху компанії та конкурентоспроможності країни на світовому ринку. Бізнес-аналітика компаній зараз проходить стадію реінжинірингу за рахунок тестування різних програм, розуміння та аналізу бази даних, покращення комунікаційної взаємодії на всіх рівнях бізнес-процесів та прийняття рішень в умовах інтерактивності та прозорості. Особливу цінність має ступінь відстежуваності та прозорості інформації, еволюції та динаміки висновків та пропозицій за тривалий період діяльності компанії у галузевому і глобальному аспекті. У статті проаналізовано особливості, характеристики та функції business intellegince (BI)-систем як інструменту підвищення ефективності діяльності компанії. Розглянуті системи business intellegince як інструмент аналізу та обробки даних, проведено порівняльний аналіз сучасних систем business intelligence та тенденції ринку систем business intelligence, в результаті чого виявлена роль BI-систем у підвищенні ефективності діяльності компанії.
Ключові слова: бізнес-аналітика, аналіз бізнес-даних, інтеграція даних, представлення даних, ІТ-сфера, ефективність діяльності компанії.
Список літератури
- Лисак В.М., Ноздріна Л.В. Методи і моделі бізнес-аналізу в ІТ-галузі. Економіко математичне моделювання та інформаційні технології: вісник університету банківської справи. 2020 № 3 (39). С. 94-103.
- Ноздріна Л.В., Лисак В.М. Бізнес-аналіз як драйвер успіху ІТ-проєкту. Матеріали ІІІ Всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції студентів, аспірантів та молодих вчених «Сучасні інформаційні системи та технології». Херсон: Херсонський національний технічний університет, 2020. С.190-192.
- Гірінова Л.В., Сибірякова І.Г. Інформаційні системи та технології. Частина 1: Технічне та програмне забезпечення інформаційних технологій та систем: навчальний посібник. Х.: Monograf, 2016. 121 с.
- Остервальдер О., Піньє І. Побудова бізнес-моделей. Настільна книга стратега і новатора. К., Альпіна Паблішер Україна. 2020. 288 с.
- Сидорова А.В., Біленко Д.В., Буркіна Н.В. Бізнес-аналітика: навчально-методичний посібник. Вінниця: ДонНУ ім. Василя Стуса. 2019. 104 с.
- Luhn H.P. A Business Intelligence System. IBM System Journal.OctoberР. 314-319. URL: http://altaplana.com/ibm-luhn58-BusinessIntelligence.pdf.
- Нова ера IT-інфраструктури: комплексне рішення, комплементарні конфігурації та інтеграції. URL: https://masterbuh.com/01_02_18_nova_era_it_infrastrukturi_kompleksne_rishennya_komplementar.
- Modern analytics started right here and that was just the beginning. Ride the next wave with Qlik Sense®. URL: https://www.qlik.com/us/products/qlikview.
- Візуалізація даних у поданні за допомогою Power BI служби. URL: https://learn.microsoft.com/uk-ua/power-apps/user/visualize-in-power-bi.
- Gartner® Magic Quadrant™ для платформ аналітики та бізнес-аналітики Capabilities. URL: https://info.microsoft.com/ww-landing-2022-gartner-mq-report-on-bi-and-analytics-platforms.html?lcid=en-us.
- Top Business Intelligence Trends 2022: What 2,396 BI Professionals Really Think. URL: https://bi-survey.com/top-business-intelligence-trends.
- Modern trends in digital transformation of marketing & management: collective monograph / Edited by Olena Chukurna and Viktor Zamlynskyi. Košice: Vysoká škola bezpečnostného manažérstva v Košiciach, 2023. 605 p.
Статтю було отримано 15.01.2023