УДК 338.5:339.172

DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2020-1-5

Анна Сергіївна ПОДСОХА
заступник начальника відділу Головного управління Державної фіскальної служби в Харківській області

JEL classification: D4; L1

Анотація

Вступ. Низький рівень розвитку товарної біржової торгівлі в Україні залишається доволі гострим питанням у вітчизняній економіці протягом тривалого часу. Це свідчить про необхідність пошуку нових шляхів удосконалення діяльності бірж.

Метою наукового дослідження є розвиток теоретичних і методичних аспектів формування економічного механізму ціноутворення на товарному біржовому ринку.

Результати. Визначено сутність і виділено основні функції ціни. Охарактеризовано економічні показники ефективності, які визначаються на основі ціни. Наведено особливості ринкового ціноутворення. Окреслено методологію ціноутворення. Встановлено, що механізм ціноутворення ґрунтується на основі взаємодії попиту та пропозиції. Окреслено роль законодавчих і виконавчих органів у встановленні й регулюванні цін через політику ціноутворення. Охарактеризовано методичний аспект ціноутворення. Визначено модель ціни та цінові методи. Обґрунтовано вплив тактичного й стратегічного факторів на динаміку цін. Доведено, що підприємства для досягнення успіху на ринку повинні використовувати обидва фактори. Охарактеризовано закордонну практику щодо регулювання на основі цінових механізмів. Такий підхід сприяє вибору підприємством найсприятливішої стратегії на ринку. Наведено характеристики, особливості й відмінності готівкового та ф’ючерсного ринку. Визначено, що товарні біржі виступають у ролі барометру цін. Встановлено, що визначення цін є головним завданням товарних бірж. Визначені ціни на товари оприлюднюються, дана інформація є відкритою для покупців і продавців. Охарактеризовано роль міжнародної біржової торгівлі у формуванні світових цін на конкретних світових центрах торгівлі. Визначено інструменти кількісної оцінки змін динаміки та рівня світових цін. Визначено сутність і мету біржового котирування.

Висновки. Біржова торгівля визначає рівень цін на товари. Оприлюднена інформація про динаміку цін дозволяє приймати рішення у процесі торгівельних відносин між продавцем і покупцем. Біржа сприяє зосередженню попиту й пропозиції в рамках світових центрів торгівлі. Біржова торгівля суттєво впливає на ціни агропродукції.

Ключові слова: товарна біржа, економічний механізм, біржовий ринок, світові центри торгівлі, цінове регулювання, аграрна продукція.

Список літератури

  1. Біловодська О. А., Сигида Л. О. Біржовий ринок у світі й Україні та фінансові механізми його розвитку. Глобальні та національні проблеми економіки. № 13. С. 484-488.
  2. Заборовський В. П. Сучасний стан та перспективи розвитку біржової торгівлі в Україні. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npchduec_2015_265_253_10.
  3. Іваницька О. М. Про концепцію удосконалення функціонування біржової торгівлі цінними паперами. Наукові праці НДФІ. 2012. Вип. 1. С. 86-94.
  4. Мацкевич Я. М. Роль біржової діяльності у розвитку інфраструктури регіональної торгівлі сільськогосподарською продукцією. Актуальні проблеми економіки. 2015. № 6. С. 177-182.
  5. Паска І. М. Формування та функціонування біржової та електронної торгівлі сільськогосподарською продукцією. Ефективна економіка. 2015. № 8. URL: http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=4235.
  6. Пластун О. Л. Проблеми біржової діяльності в Україні та варіанти їх вирішення. Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України. Вип. 37. С. 134-140.
  7. Саприкіна Т. А. Біржова торгівля як інструмент забезпечення лібералізації ринку електроенергії. Молодий вчений. 2015. № 2 (17). С. 41-45.
  8. Щепіна Т. Г., Рябошапка В. А. Аналіз сучасного стану біржового ринку України. Проблеми підвищення ефективності інфраструктури. 2015. № 40. С. 96-100.

Статтю було отримано 20.12.2019