УДК: 656.022
DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2022-4-41
JEL classification: F52
Цифровізація світової економіки не тільки сприяла прогресу соціо-економічного розвитку, але й створила нові виклики та загрози перед господарюючими суб’єктами. При цьому поки що не розроблено ефективних механізмів забезпечення економічної безпеки підприємств в нових умовах. Підприємствам часто доводиться покладатися на свої можливості та ресурси, щоб захистити свій бізнес. Наростання кризових явищ, посилення невизначеності та динамічності економічної ситуації вимагає від суб’єктів господарювання посилення уваги до питань власної економічної безпеки, виявлення та нейтралізації можливих загроз, небезпек та ризиків, здатних негативним чином вплинути на стан та результати їх підприємницької діяльності. Слід зазначити, що для будь-якого підприємства, незалежно від його розміру або сфери діяльності, завжди існують загрози розвитку, які надходять із зовні або виникають усередині підприємства. Система економічної безпеки покликана захистити підприємство від зовнішніх та внутрішніх загроз, надійно зберегти та ефективно використати її матеріальний і фінансовий потенціал. Для того щоб забезпечити економічну безпеку бізнесу в умовах цифрової трансформації, необхідно розробити цілий комплекс заходів економічного характеру. На даний час не сформовано єдиної думки щодо того, які ж механізми забезпечення економічної безпеки підприємств будуть дієвими та ефективними. Цифровізація різною мірою торкнулася абсолютно всіх компаній, незалежно від специфіки господарської діяльності та рівня забезпеченості ресурсами. Великі й малі підприємства піддаються частішим і серйозним загрозам в цифровому середовищі, що впливає на їх економічну безпеку. З економічної точки зору подібні загрози можуть впливати на їх репутацію, фінансову складову, завдаючи шкоди їх конкурентоспроможності, підриваючи їх зусилля з інновацій і позиції на ринку. Такі загрози можуть порушити доступність, цілісність або конфіденційність інформаційних систем, на яких ґрунтується господарська діяльність. При побудові системи безпеки необхідно визначити прийнятний рівень ризику як з точки зору його керованості та передбачуваності, так і можливих наслідків його реалізації.
Ключові слова: цифровізація, економічна безпека, загрози, цифрова економіка, ризик.
Список літератури
- Schwab K. The Fourth Industrial Revolution. Foreign Affairs. December 12, 2015 URL: https://www. foreignaf’ fairs.com/articles/2015’12’12/fourth –industrial–revolution
- Соломіна Г.В. Забезпечення фінансово-економічної безпеки підприємництва: навч. посіб. Дніпро: Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ. 2018. 234 с.
- Мунтіян В.І. Економічна безпека України: підручник. К.: КВІСТ. 1999. 457 с.
- Третяк В.В. Економічна безпека: сутність та умови формування. Економіка та держава. 2010. №1. С.68.
- Scott J. Measuring dimensions of perceived e-business risks. Information Systems and e-Business Management. 2004. Vol. 2. Issue 1. рр.31-55.
- Орлик О.В. Система загроз економічній безпеці суб’єктів господарювання. Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. праць. 2014. Випуск 1. № 52. с.250-257.
- Васильців Т.Г., Пасічник М.Б. Чинники та джерела загроз економічній безпеці підприємства. Науковий вісник НЛТУ України: зб. наук.-техн. праць. Випуск 18.10. с.128-135.
- Попов Е.В., Семячков К.А. Проблеми економічної безпеки цифрового суспільства в умовах глобалізації. Економіка регіонів. 2018. № 4. с.1088-1101.
- Ляхович О.О., Оплачко І.О. Економічна безпека та транспарентність підприємств в умовах цифровізації. Вісник НУВГП. Серія «Економічні науки». 2021. Випуск 2(94). с.100-11.
Статтю було отримано 05.11.2022