УДК: 331.5 (478)
DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2020-3-47
JEL classification: J28
Анотація
Встановлено, що забезпечення кадрової безпеки – комплекс дій, який здійснюється в межах загальної стратегії розвитку підприємства для гарантування його захисту від загроз ризиків і небезпек, пов’язаних з персоналом, що реалізується засобами кадрової політики окремого підприємства і передбачає запровадження заходів з планування персоналу, відбору та найму персоналу, оцінки персоналу, розвитку персоналу, мотивації персоналу, контролю та вивільнення, що дозволить виявити приховані резерви підприємства та використати їх з метою позитивного впливу на поведінку персоналу та створення сприятливого управлінського середовище підприємства. Відповідно мотивація і контроль в цьому комплексі дій відіграють одну із ключових ролей для забезпечення кадрової безпеки аграрних підприємств. Запропоновано процес мотивації персоналу в контексті забезпечення кадрової безпеки. Встановлено, що контроль персоналу в контексті забезпечення кадрової безпеки являє собою комплекс заходів, встановлених для персоналу, в тому числі для адміністрації у вигляді обмеження регламентів, режимів, технологічних процесів, контрольних, оціночних та інших операцій, процедур безпеки, націлених на ліквідацію можливостей заподіяння шкоди. Запропоновані етапи з протидії корпоративному шахрайству.
Ключові слова: персонал, мотивація, контроль, шахрайства, кадрова безпека аграрних підприємств.
Список літератури
- Амосов О. Ю. Управління кадровими ризиками як елемент забезпечення економічної безпеки підприємств. Інфраструктура ринку. 2016. Випуск 2. С. 376-380.
- Балабанова Л. В., Стельмашенко О. В. Стратегічне управління персоналом підприємства в умовах ринкової економіки : монографія. Донецьк: Дон НУЕТ, 2010. 238 с.
- Гарнага Є. Розробка комплексної програми дій для боротьби з шахрайством на підприємстві. Ефективна економіка. № 8. URL: http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=662
- Дієсперов В. С. Ефективність виробництва у сільськогосподарському підприємстві : монографія. К.: ННЦ ІАЕ, 2008. 340 с.
- Колот А. М. Мотивація персоналу: підручник. К.: КНЕУ, 2005. 337 с.
- Малік М. Й. Шпикуляк О. Г. Кадровий потенціал аграрних підприємств. Управлінський аспект: монографія. К.: ННЦ «ІАЕ», 2005. 370 с.
- Назарова Г. В. Передумови створення системи кадрової безпеки підприємства. Регіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України. № 15. С. 54-63.
- Нoвик I. В. Пpoблеми зaбезпечення тa нaпpями aнaлiзу кaдpoвoї безпеки пiдпpиємcтвa. Нaукoвi зaпиcки. 2014. № 4 (49). C. 130-134.
Статтю було отримано 10.07.2020