УДК: 338.4

DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2023-2-8

Сергієнко Олена Андріанівна,
доктор економічних наук, професор, професор кафедри підприємництва, торгівлі і логістики Національного технічного університету
«Харківський політехнічний інститут»
https://orcid.org/0000-0002-9796-9218
Білоцерківський Олександр Борисович
кандидат технічних наук, доцент, доцент кафедри підприємництва, торгівлі і логістики Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут»
https://orcid.org/0000-0003-4707-7964
Соснов Ігор Ігорович
кандидат технічних наук, доцент, доцент кафедри підприємництва, торгівлі і логістики Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут»
https://orcid.org/0000-0003-0027-5488

JEL classification: C51; L81

Інвестиційний клімат характеризує привабливість об’єкта для вітчизняного або іноземного вкладника і оцінюється за допомогою різноманітних методів статистичного аналізу, проте на даний час не існує загальновизнаної методики його оцінювання. Тому застосування економіко-математичного моделювання дозволить оцінити взаємозв’язок економічного розвитку регіонів та їх інвестиційного клімату.

Метою дослідження є застосування економіко-математичного інструментарію оцінки та аналізу інвестиційного клімату індустріальних парків України в межах окремих регіонів і галузей, прогнозування рівня капітальних інвестицій у регіони, а також оцінки взаємозв’язку економічного розвитку регіону та його інвестиційного клімату для визначення інвестиційної привабливості регіонів, діагностика чинників, що найбільше впливають на обсяги капітальних інвестицій і формування інвестиційного клімату.

За результатами кластерного аналізу визначено кластери станів та проведена інтерпретація. Досліджено капітальні інвестиції у регіони на основі квартальних даних з виокремленням трендових та сезонних складових для певних представників кластерів та регіонів. На основі побудованих моделей декомпозиції побудовані прогнози, рівень адекватності яких підтверджено показником середньої відсоткової абсолютної похибки як високого рівня достовірності. Реалізовано моделі оцінки взаємозв’язку економічного розвитку регіону та його інвестиційного клімату та визначено, що на формування інвестиційного клімату, а саме показник обсягу капітальних інвестицій, найбільше впливають обсяги експорту та роздрібної торгівлі. Для дослідження інвестиційного клімату індустріальних парків Украйни запропоновано три методичниі підходи: 1) оцінки масштабу (групування) індустріальних парків; 2) прогнозу рівня капітальних інвестицій у регіони; 3) оцінки взаємозв’язку економічного розвитку регіону та його інвестиційного клімату. Ці методичні підходи допоможуть спрогнозувати рівень капітальних інвестицій у регіони, де розташовані індустріальні парки, а також оцінити взаємозв’язок економічного розвитку регіону та його інвестиційного клімату. Дослідження економіко-математичних методів і моделей для оцінювання інвестиційної привабливості регіонів, зокрема й інвестиційного клімату, дозволило побудувати економіко-математичні моделі інвестиційного клімату індустріальних парків України, що дозволить визначити успішні індустріальні парки, спрогнозувати обсяг інвестицій у регіони та фактори, які найбільше впливають на обсяг капітальних інвестицій і формування інвестиційного клімату.

Розроблено економіко-математичні моделі інвестиційного клімату індустріальних парків України, які дозволять розробити стратегію економічної діяльності країни, що сприятиме її економічному зростанню.

Ключові слова: економіко-математичні моделі, інвестиційний клімат, інвестиційна привабливість, індустріальний парк, капітальні інвестиції, кластерний аналіз, рівняння тренду, прогноз.

Список літератури

  1. Венгуренко Т.Г., Плахотнюк В.В. Аналіз інвестиційної привабливості України. Бізнес Інформ. 2020. № 4. С. 103-111.
  2. Галасюк В.В. Індустріальні парки: світовий досвід та перспективи створення в Україні. Економічний аналіз. 2018. Т. 28, № 1. С. 40-50.
  3. Данилевська О.О. Сучасний стан механізмів державного управління інвестиційним розвитком економіки в Україні. Інвестиції: практика та досвід. 2019. № 24. С. 143-148.
  4. Долженков О.В. Індустріальні парки як механізм стимулювання інвестиційно-промислової діяльності в Україні. Lex Portus. 2017. № 6(8). С. 57-64.
  5. Марчишинец О.В., Марчишинец С.М. Індустріальні парки як інструмент залучення інвестицій у реальний сектор економіки регіону. Економіка і суспільство. 2017. № 9. С. 16-22.
  6. Приходько В.П., Єгорова О.О., Пишмінцева М.Д. Інвестиційний клімат України та напрями його вдосконалення. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія «Міжнародні економічні відносини та світове господарство». Вип. 25, ч. 2. С. 77-81.
  7. Кишакевич Б.Ю. Нахаєва М.М. Методи оцінювання інвестиційної привабливості регіонів. Економічний простір. 2017. № 128. С. 71-80.
  8. Лебідь О.Ю. Побудова економетричних моделей для аналізу та прогнозування інвестиційного клімату в Україні. Ефективна економіка. 2017. № 12. http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=5989.
  9. Пілько А.Д., Трухим Л.Р. Перспективні напрями моделювання процесів оцінки й аналізу інвестиційної складової соціально-економічного розвитку регіону. Бізнес-Інформ. 2021. № 10. С. 116-121.
  10. Соколова Л.В., Литвинова А.В. Теоретико-методичні підходи до оцінки інвестиційної привабливості регіонів України. Інфраструктура ринку. Вип. 54. С. 177-181.
  11. Індустріальні парки в Україні. URL: https://www.me.gov.ua/Documents/List?lang=uk-UA&id=6463d3ba-aa13-4e54-8db9-0f36642c43d9&tag=IndustrialniParkiVUkraini.

Статтю було отримано 25.02.2023