УДК: 330
DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2022-2-31
JEL classification: F01; O19
Анотація
Метою статті є розгляд питань розвитку транснаціональних економічних структур в умовах глобалі-заційних процесів з урахуванням економічних та неекономічних факторів. У статті досліджено теоретичні основи процесів транснаціоналізації, проблеми зовнішньоекономічних зв’язків, глобалізації економіки та її взаємозв’язок з процесами економічного розвитку. Вплив транснаціональних економічних структур на соціально-економічні структури залежить від можливостей держави щодо пошуку ефективних форм і методів їх використання в своїх національних інтересах. Наслідком високого ступеня інтернаціоналізації виробництва у найбільших ТНК стало встановлення ними панування на світових товарних ринках та у провідних галузях світового господарства. Вирішальна роль монополій-гігантів на світовому ринку визначається тим, що вони займають панівне становище не тільки у виробництві та комерційному експорті, а й у торгівлі патентами та ліцензіями, надання технічних послуг, здійсненні підрядних робіт, оскільки в їхніх руках зосереджена основна частина науково-технічних досягнень та передового виробничого досвіду. Розглянуто основні причини виникнення транснаціональних корпорацій під впливом інтеграційних та глобалізаційних процесів світової економіки. Доводиться теза, що сучасні транснаціональні економічні структури являють собою економічні структури зі складною організацією, які прагнуть досягти позитивного синергетичного ефекту і позитивного господарського результату з урахуванням дисконту-вання на певному етапі планування. Останнім часом ТНК динамічно збільшують обсяги капіталовкладень в країнах, що розвиваються, що пояснюється стабілізацією там економічної ситуації і появою нових інвести-ційних пропозицій, реалізації вигідних контрактів. Проведено аналіз діяльності найбільших транснаціо-нальних корпорацій та встановлено фактори їх успіху. Визначено переваги та недоліки прямого іноземного інвестування транснаціональних економічних структур як основної форми розширення їх діяльності. Основними позитивними рисами діяльності ТНК на територіях країн є: створення пропозиції та задоволення попиту населення на нові товари; підвищення зайнятості населення та створення нових робочих місць; збільшення надходжень до національних бюджетів країн. До основних негативних рис відносяться: монопо-лізація влади; створення негативної конкуренції для національних виробників, шляхом монопольного встано-влення цін на продукцію; першочергове задоволення власних інтересів, незважаючи на потреби держав. Розглянуто динаміку галузевого та регіонального руху прямих іноземних інвестицій транснаціональних корпорацій. Транснаціональні корпорації проникають у всі галузі економіки, проте, діяльність більшості ТНК пов’язана з виробничим сектором економіки. Найбільші вигоди від фінансово-господарської діяльності ТНК приносять їм країни базування, доменами яких є найбільш розвинені держави світу.
Ключові слова: транснаціональні економічні структури, глобалізація, процеси транснаціоналізації, транснаціональні корпорації, міжнародна економіка.
Список літератури
- Побирченко В. В., Сазонова Г. В. Транснациональный фактор трансформации экономики Украины в условиях глобализации. Культура народов Причерноморья. 2001. № 26. С. 33-37.
- Корогодова О., Моісеєнко Т. Принципи функціонування складних управлінських систем на прикладі транснаціональних компаній в умовах циркулярної економіки на засадах індустрії 0. Підприємництво та інновації. 2019. №7. С. 85-91. URL: https://doi.org/10.37320/2415-3583/7.14
- Владимирова И. Г. Теория транснационализации компаний: организационные аспекты: монография. М.: Граница, 2008. 267 c.
- Качур А. В., Могилко Д. М. ТНК та їх роль у сучасних міжнародних економічних відносинах. Економіка і суспільство. 2018. Випуск 19. URL: https://economyandsociety.in.ua/journals/19_ukr/9.pdf
- Черникова Д. А. Очень крупные транснациональные корпорации и современный мир. М.: ЗАО “Издательство “Экономика”, 399 c.
- Охріменко О. О., Сільвестрова Д. Д. Транснаціональні корпорації у системі світових економічних відносин. Ефективна економіка. № 5. URL: http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=2054
- Максименко А. Проблеми і перспективи діяльності ТНК. Економічний аналіз. 2020. Том 30. №3.
С.182-189. - Прохорова М. Е., Прохорова Н. В. Причини та наслідки змін у динаміці та напрямках експансії ТНК у сучасних умовах. Стратегія розвитку України. 2017. №2. С. 165-174.
- Транснаціональні корпорації в міжнародному праві. URL: http://www.un.org.ua/ua/tenprinciples-dc.
Статтю було отримано 10.04.2022