УДК 657.01
DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2024-3-16
JEL classification: M40; L81; М21
Стаття присвячена дослідженню методичних аспектів бухгалтерського обліку та контролю товарів підприємств з метою формування інформаційного забезпечення прийняття управлінських рішень. Актуальність дослідження пов’язана із широким розповсюдженням торгових операцій на підприємствах різних видів економічної діяльності. На основі аналізу статистичних даних доведено, що обсяги торгових операцій зростають, і такі операції проводяться у різних галузях економіки. Розвиток торгової діяльності підвищує роль товарів у діяльності підприємств, а тому набуває актуальності розробка теоретичних та методичних положень бухгалтерського обліку та контролю товарів. Метою статті є систематизація теоретичних та методичних основ обліку та контролю товарів, а також визначення ролі цих процесів у діяльності та загальній системі управління підприємства. Обґрунтовано роль обліку та контролю товарів у системі управління діяльністю підприємства. Визначено, що якісна розробка такої системи сприятиме збору своєчасної і точної інформації про товарно-матеріальні цінності та буде інструментом забезпечення фінансової стійкості підприємства. З метою можливості розробки системи обліку товарів підприємства систематизовано існуючі методичні основи такого процесу. Узагальнено нормативні акти для регулювання обліку та контролю операцій з товарами за двома напрямами: зовнішні та внутрішні акти. Охарактеризовано основні аспекти бухгалтерського обліку товарів, що регулюються кожним із розглянутих документів. Виділено основні елементи облікової політики товарів, що є основою формування інформаційного забезпечення управлінських рішень, а тому мають бути розроблені та узгоджені керівництвом підприємства. Зазначено систему рахунків для обліку операцій з товарами підприємства, а також розглянуто кореспонденцію рахунків з відображення таких операцій із зазначенням документального забезпечення їх відображення. Обґрунтовано необхідність контролю товарів та зазначено основні способи його здійснення. Результати дослідження можуть бути використані в практичній діяльності підприємств для організації системи бухгалтерського обліку та контролю товарів.
Ключові слова: інформаційне забезпечення, контроль, облік, регулювання, товари, управлінські рішення.
Література
- Дроздова О.Г. Бухгалтерський облік і контроль руху товарів: організація і методика: автореф. на здобуття наукового ступеня к.е.н. 08.00.09. Житомир, 2013. 21 с.
- Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій: Наказ Міністерства фінансів України № 291 від 30 листопада 1999 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0893-99.
- Кащена Н.Б., Носач Н.М. Облік реалізації товарів в підприємствах торгівлі. Економіка і суспільство. 2016. № 7. С. 921-925.
- Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 «Запаси»: наказ № 246 від 20.10.1999 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0751-99#Text.
- Кудирко О.М. Обліково-аналітичне забезпечення в системі управління товарними операціями підприємства: монографія. Agenda Publishing House Ltd, London, United Kingdom, 2022. 136 с.
- Державна служба статистики України. URL: https://www.ukrstat.gov.ua.
- Пристемський О.С., Сакун А.Ж. Теоретико-методологічні аспекти обліку товарних операцій на підприємствах торгівлі. Збірник наукових праць ТДАТУ імені Дмитра Моторного (економічні науки). 2023. № 1(47). С. 164-175.
- Чабанюк О.М. Полянська О.А., Кальніна Г.О. Облік та оподаткування товарів: стан та перспективи розвитку. Економіка і суспільство. 2017. № 13. С. 1428-1434.
- Чернін О.Я. Розвиток методичних підходів до облікового відображення товарів в оптовій торгівлі. Бухгалтерський облік, аналіз та аудит: проблеми теорії, методології, організації. 2014. № 1. С. 355-368.
- Шендригоренко М.Т. Виробничі запаси: нормативно-правове регулювання обліку та пропозиції з підвищення ефективності внутрішнього аудиту. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. 2019. № 36. С. 182-187.
Статтю було отримано 03.08.2024