УДК: 323.21
DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2022-3-10
JEL classification: H10; D73
Державна влада відіграє вирішальну роль у формуванні громадянського суспільства. Саме вона регулює правовим шляхом діяльність інститутів громадянського суспільства та визначає їх компетенцію. Також вона може стимулювати виникнення цих інститутів встановленням основних засад діяльності суспільства шляхом запровадження певних цінностей через нормативно-правові акти. Наголошується, що важливість формування зрілого громадянського суспільства у будь-якій державі не піддається оцінці. Громадянське суспільство як відкрита соціальна система вищого органічного типу, що складається з індивідів, організацій та їх взаємовідносин, сприяє зміцненню державності, виступає критерієм формування ефективних відкритих взаємин між владою та громадянами, є фактором гармонізації та стабілізації соціально-політичних відносин у суспільстві. Встановлено, що громадянське суспільство є гарантом успішної взаємодії влади та населення, а, як відомо, держави без населення немає. Громадянське суспільство, таким чином, безпосередньо сприяє існуванню та розвитку країни. Досліджено функції, які виконує громадянське суспільство, що забезпечують розвиток та збереження суспільства та держави. Громадянське суспільство за допомогою політичних партій та участі в них дозволяє впливати як на політику, так і на суспільство, втілюючи в життя економічні та соціальні завдання й потреби, підвищуючи добробут громадян та рівень економічного розвитку країни в цілому.
Ключові слова: громадянське суспільство, держава, органи влади, громадськість, участь громадськості, взаємодія.
Список літератури
- Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики : Постанова Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2010 р. № 996. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/996-2010-п#Text
- Про затвердження Порядку сприяння проведенню громадської експертизи діяльності органів виконавчої влади: Постанова Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2008 р. № 976. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/976-2008-п#Text
- Бойчук М.А. Влада і громадянське суспільство: механізми взаємодії: монографія. К.: Вид-во НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2007. 211 с.
- Требін М.П. Громадянське суспільство як соціальний феномен: зародження концепту. Вісник Національної юридичної академії України ім. Ярослава Мудрого. Серія: Філософія, філософія права, політологія, соціологія : зб. наук. пр. №1(11). С. 216-224.
- Карташов А.В., Радченко О.В. Абетка політична. Громадянське суспільство і політика: навчальний посібник / за наук. ред. док. наук держ. упр. О.В. Радченка, редактор-упорядник М.Д. Городок. вид. 11-е, доп. і перероб. Київ: 2016. 48с.
- Ільїна М.В. Соціально-економічна роль некомерційних організацій у забезпеченні сталого розвитку суспільства. Механізм регулювання економіки. 2011. № 3. С. 28-37.
- Цвих В.Ф., Горбняк О.В., Кобильник В.В. Громадянське суспільство: навчально-методичний посібник. Кам’янець-Подільський: Абетка Світ, 2009. 111 с.
- Політологічний енциклопедичний словник / НАН України, Інститут держави і права ім. В.М. Корецького; За ред. Ю.С. Шемшученка та ін. Київ: Генеза, 2004. 736 с.
- Громадянське суспільство України: політика сприяння та залучення, виклики та трансформації: аналіт. доп. / В. М. Яблонський та ін.; за ред. О.А. Корнієвського, Ю.А. Тищенко, В.М. Яблонського. Київ: НІСД, 2019. 112 с.
- Громадянське суспільство в Україні: сучасний стан, виклики, стратегія модернізації: монографія. У 2-х т. Т. 1. Загальнотеоретичні та конституційно-правові аспекти розвитку громадянського суспільства в Україні / за ред. Ю. С. Шемшученка, О. В. Скрипнюка. Київ: Юридична думка, 2018. 676 с.
Статтю було отримано 27.09.2022