УДК: 159.9:316.6

DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2023-4-31

Баркова Катерина Олександрівна,
кандидат економічних наук, викладач, доцент кафедри менеджменту та бізнесу, Харківський національний економічний університет імені Семена Кузнеця
https://orcid.org/0000-0002-8389-0728

JEL classification: M12; M14

Метою статті є обґрунтування переваг розвитку командоутворення в сучасному корпоративному середовищі. Проведено аналіз історії зародження та укорінення філософії командоутворення в практику управління персоналом з виділенням хронологічних етапів розвитку процесів і його змістовної наповненості. У дослідженні сформульовано переваги командоутворювання для підприємства, до яких належать: покращення комунікацій і співпраця між співробітниками, що призводить до підвищення результативності та творчості; покращення навичок вирішення проблем, що дає змогу побачити проблему з різних боків і розробити креативні рішення; залученість і мотивація співробітників, дає необхідний для бізнесу стійкий і позитивний моральний дух, що підвищує продуктивність праці; більша задоволеність і лояльність співробітників, дає їм відчуття стабільності, задоволеності, що призводить до підвищення продуктивності; зниження стресу та конфліктів у командах, створює середовище, де кожен відчуває, що його цінують і поважають; покращення командної роботи, що є запорукою успішної роботи на результативність. Проведено аналіз досліджень, здійснених у Великій Британії, що статистично доводять вплив таких факторів, як задоволеність культурою компанії; наявність стресів, пов’язаних з роботою; залученість у процеси на прибутковість підприємства. У статті запропоновано методи підвищення ефективності менеджменту, які можуть допомогти співробітникам краще працювати разом, незалежно від розміру компанії: створення основ для чіткої комунікації та довіри співробітників; зменшення бар’єрів на шляху до здорової співпраці, такі як, наприклад, корпоративна бюрократія; чітка сформульованість обов’язків; збільшення автономності для більш досвідчених працівників; виділення часу і ресурсів для творчих проектів. На основі дослідження зроблено загальний висновок щодо значної ролі командоутворення в досягненні мети підтримання успішного корпоративного середовища як запоруки набуття компанією конкурентних переваг.

Ключові слова: командоутворення, команда, корпоративне середовище.

Література

  1. Голентовська О.С. Огляд зарубіжних та вітчизняних підходів до проблеми командотворення. Наука і освіта: науково-практичний журнал Південно-українського національного педагогічного університету ім. К. Д. Ушинського. 2014. № 5. С. 24-30.
  2. Горбунова В.В. Психологія командотворення: Ціннісно-рольовий підхід до формування та розвитку команд: монографія. Житомир: Видавництво ЖДУ ім. І. Франка, 2014. 380 с.
  3. Долженков О.О., Саклюк О.О. Командоутворення як метод управління колективом у закладі освіти. Інноваційна педагогіка. 2019. Випуск 10. Том 2. С. 171-176.
  4. Карамушка Л.М, Філь О.А. Психологічний аналіз особливостей діяльності конкурентоздатної управлінської команди освітньої організації. Актуальні проблеми психології. Том 1. Організаційна психологія. Економічна психологія. Соціальна психологія: зб. наукових праць Ін-ту психології ім. Г. С. Костюка АПН України. 2005. Частина 16. С. 28-42.
  5. Карамушка Л.М., Клокар Н.І., Філь О.І. Технологія формування управлінської команди освітньої організації. Біла Церква: КОІПОПК, 2008. 64 с.
  6. Ремпель Ж.О. Соціально-психологічні аспекти командоутворення в недержавній організації. Науковий вісник Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинського. Серія: Психологічні науки. 2015. № 2. С. 110-115.
  7. Сорочан О. Формування ефективної команди, або книжка про те, що один у полі не воїн. Київ, 2010. 104 с.
  8. Чому мотивація на роботі так важлива: приклад від Google. URL: https://stud-point.com/blog/self-development-and-motivation/chomu-motyvatsiia-na-roboti-tak-vazhlyva-pryklad-vid-google/.
  9. Feigenbaum Armand V. Total Quality Control. McGraw-Hill Companies. 1991. 342 p.
  10. History of Team Building. URL: https://teambuilding.com/blog/team-building-history.
  11. Gitte Härter Öttl C. Unschlagbar durch gutes Teamwork: Praktische Tipps für den Erfolg in der Gruppe. Bildung-und-Wissen-Verlag, 2003.
  12. Geller M., Nowak C. Teamarbeit, Teamentwicklung, Teamberatung: Ein Praxisbuch für die Arbeit in und mit Teams Paperback. Limmer. 2007. 420 p.
  13. Katzenbach J. R. Smith D.K. The Wisdom of Teams: Creating the High-performance Organisation. Harvard Business School. Boston.1993. 304p.
  14. Phillips J. Good collaboration, bad collaboration: A new report by Slack. URL: https://slack.com/blog/collaboration/good-collaboration-bad-collaboration-a-new-report-by-slack#autonomy.
  15. The Key Stages of Team Development Every Business Leader Should Know. URL: https://www.bluehat-teambuilding.co.uk/the-key-stages-of-team-development-every-business-leader-should-know/.
  16. Tuckman B.W., Jensen M.A. Stages of small group development revisited. Group and Organizational Studies. 1977. Vol.  P. 419-427.
  17. Why Team Building is Important for Your Business. URL: https://www.complianceandethics.org/why-team-building-is-important-for-your-business/.

Статтю було отримано 02.10.2023