УДК 167.7 : [005.591.6 +004.67] : 338.432

DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2023-3-62

Усенко Олена Юріївна,
аспірантка кафедри соціально-економічних дисциплін, Навчально-науковий інститут права та інноваційної освіти,
Дніпровський державний університет внутрішніх справ
https://orcid.org/0009-0007-2949-6889
Попель Оксана Василівна,
доктор філософії, доцент кафедри української та іноземної філології,
Одеський національний технологічний університет
https://orcid.org/0000-0001-8236-7794

JEL classification: F22; O15

Метою статті є дослідження інвестиційної політики в контексті молодіжної міграції для розроблення ефективних стратегій, які зможуть підтримувати економічний розвиток і забезпечувати соціальну справедливість. У дослідженні питання інвестиційної політики в умовах молодіжної міграції виявлено низку викликів і можливостей, що впливають на економічний розвиток держави. Міграція молоді, особливо висококваліфікованих кадрів, є серйозним викликом для економіки, оскільки призводить до втрати людського капіталу, що є важливим ресурсом для інноваційного розвитку. Проте за належного підходу молодіжна міграція може стати каталізатором для створення нових механізмів залучення інвестицій і розвитку національної економіки. Встановлено та охарактеризовано взаємозв’язок між інвестиційною політикою та молодіжною міграцією. Показано, що залучення інвестицій в освітні та наукові програми є важливим механізмом для утримання молоді в країні та зменшення темпів міграції, а міжнародні інвестиції можуть стати джерелом розвитку нових підприємств та інноваційних проєктів, які створять додаткові робочі місця для молоді та підвищать конкурентоспроможність країни на світовому ринку. Запропоновано комплекс заходів для мотивування молодих спеціалістів повертатися в країну після здобуття освіти або набуття досвіду за кордоном, що включає розвиток сприятливих умов для відкриття бізнесу, отримання грантів на наукові дослідження та участь у міжнародних проєктах. Визначено, що важливо також розвивати механізми державно-приватного партнерства для реалізації інвестиційних проєктів, що орієнтовані на молодь, їхні інтереси та професійні амбіції. На підставі проведених досліджень зроблено висновок, що стратегічна інвестиційна політика повинна бути інтегрованою з національною стратегією управління міграційними процесами та розвитку людського капіталу. Ефективна реалізація інвестиційної політики в умовах молодіжної міграції допоможе не лише зменшити відтік молодих фахівців, але й стимулювати економічне зростання через інновації та нові технології, залучені завдяки інвестиціям.

Ключові слова: інвестиційна політика, людський капітал, молодіжна міграція, освітня міграція, економічний механізм, глобалізація.

Література

  1. Гринькевич О. С. Освітня міграція в Україні та світі: інституційне середовище та напрями державного регулювання. Соц.-ек.проблеми сучас.періоду України, 2013, Вип. 3(101). С. 254-264.
  2. Філатов В. М., Ромашова Я. В. Специфічні ознаки освітньої міграції та її місце в структурі міграційних потоків. Ефективна економіка. 2014. № 2. URL: http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=2785.
  3. Бараник З. П., Романенко І. О. Інтелектуальна міграція населення України: статистичний аспект. Науковий вісник Херсонського державного університету. Серія: Економічні науки. Вип. 6, ч. 5. С. 223–227.
  4. Пудрик Д., Квілінський О., Василина Т. Сучасні тенденції та проблеми розвитку системи освіти в Україні: вплив на міграцію інтелектуального капіталу. Вісник СумДУ. Серія «Економіка». 2020. № 4. С. 178-184.
  5. Мобільні студенти з-за кордону зараховані за рівнем освіти, статтю та країною походження. Eurostat. URL: https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/explore/all/popul?lang=en&display=list&sort=category.
  6. Слободян О., Стадний Є. Українські студенти за кордоном: скільки та чому? URL: https://cedos.org.ua/researches/ukrainski-studenty-za-kordonom-skilky-ta-chomu/.
  7. Брензович К.С., Немеш Є.П. Міжнародна студентська міграція та її вплив на соціально-економічний розвиток країн. Економіка і суспільство. 2017. Вип. 10. С. 32-36.
  8. Оппельд Л. І. Сучасні тенденції міжнародної інтелектуальної міграції в умовах євроінтеграції. Ефективна економіка. 2013. № 3. С. 12–33.

Статтю було отримано 18.07.2023