УДК 339.9
DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2020-1-12
JEL classification: F13; Q17
Анотація
Розвиток міжнародних торгівельно-економічних зв’язків – це унікальна можливість посилення конкурентних переваг країни, регіонів і окремих підприємств, розширення їхньої присутності на світових ринках. Тому створення інституційних умов, які сприяють розширенню міжнародних торгівельних зв’язків в аграрному секторі, є найважливішою складовою стратегії економічного зростання України.
Мета статті полягає в обґрунтуванні інституційних засад міжнародних торгівельно-економічних зв’язків в аграрному секторі України.
Результати. Розглянуто основні принципи й порядок здійснення зовнішньоекономічної діяльності та визначено основні елементи її інституційного забезпечення. Визначено архітектоніку інституційного середовища забезпечення розвитку міжнародних торгівельно-економічних зв’язків в аграрному секторі України на глобальному, національному і корпоративному рівнях. Обґрунтовано, що сучасна глобальна торговельна політика на ринку сільськогосподарських товарів формується на глобальному рівні не тільки в межах Світової організації торгівлі, але й Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН і чисельних міжнародних товарних угод країн імпортерів і експортерів ринку. Доведено, що найбільш дієвим за впливом на стан міжнародної торгівлі сільськогосподарськими товарами є національний рівень регулювання, який виступає фундатором тарифних і нетарифних інструментів. Визначено, що Спільні міжурядові комісії з питань співробітництва є діючим інструментом, за допомогою якого держава може посилити просування продукції національних виробників на зовнішніх ринках і інтенсифікувати залучення іноземних інвестицій в економіку країни. На основі проведеного аналізу виокремлено головні інституції на корпоративному рівні: українські аграрні бізнес-асоціації; громадські об’єднання; галузеві професійні організації; аграрні компанії та агрохолдинги, фермерські господарства.
Ключові слова: інститути, міжнародні торгівельні зв’язки, розвиток міжнародних економічних відносин, глобальний рівень, національний рівень, корпоративний рівень, аграрний сектор.
Список літератури
- Аузан А. Институциональная экономика: новая институциональная экономическая теория. М. : ИНФРА-М, 2006. 416 с.
- Мандибура В. Інституційна архітектоніка власності та закономірності її функціонування. Інституційна архітектоніка та механізми економічного розвитку: Матеріали наукового симпозіуму. Х.: ХНУ, 2005. С.110–116.
- Національна економіка / А.Ф. Мельник, А.Ю. Васіна, Т.Л. Желюк, Т.М. Попович. К.: Знання, 2011. 463 с.
- Норт Д. Институты и экономический рост: историческое введение THESIS. T. 1. Вып. 2. 1993. С. 69–91.
- Ходжсон Дж. Экономическая теория и институты: Манифест современной институциональной экономической теории. М.: Дело, 2003. С. 23.
- Закон про зовнішньоекономічну діяльність. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/959-12
- Офіційний сайт Міністерства аграрної політики та продовольства України. URL: https://minagro.gov.ua/ua
- Глобалізація та регіоналізація як вектори розвитку міжнародних економічних відносин : колективна монографія. Кол. авт.; за ред. О. А. Довгаль, Н. А. Казакової. Харків : ХНУ імені В. Н. Каразіна, 2018. 540 с.
Статтю було отримано 15.12.2019