УДК 001
DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2024-2-63
JEL classification: I21
У сучасному академічному середовищі інновації в освіті відіграють ключову роль у трансформації освітнього процесу, що ставить перед науковою спільнотою складні завдання щодо збереження академічної доброчесності. Інтеграція цифрових технологій, таких як платформи для дистанційного навчання, штучний інтелект, автоматизовані системи оцінювання та аналізу тощо, докорінно змінюють традиційні підходи до навчання та викладання. Однак попри переваги цифровізації освітнього процесу, що сприяють підвищенню доступності освіти та її індивідуалізації, виникають загрози дотримання правил і принципів академічної доброчесності. Зокрема, доступ до необмеженої кількості ресурсів, спрощення процесу пошуку та обробки інформації, а також можливості використання алгоритмів штучного інтелекту можуть призвести до збільшення випадків академічного шахрайства, плагіату та зниження якості знань, отриманих студентами у процесі здобуття вищої освіти. У такому контексті виникає необхідність глибокого наукового аналізу щодо впливу інноваційних технологій на академічну доброчесність, розробки ефективних методів запобігання порушенням етичних норм та впровадження комплексних підходів до забезпечення високих стандартів освіти. У ході написання наукової статті було з’ясовано значення академічної доброчесності як ключового елемента сучасної системи вищої освіти, що включає етичні норми та стандарти поведінки учасників освітнього процесу. Проаналізовано різноманітні аспекти академічної доброчесності, зокрема принципи та цінності академічної доброчесності студентів закладів вищої освіти. Досліджено, що однією із ключових складових боротьби з порушеннями є впровадження суворих санкцій щодо порушників академічної доброчесності, та виявлено, що ці заходи сприяють підтриманню високих стандартів наукових досліджень та освіти, запобігаючи дискредитації академічної спільноти. Проаналізовані позитивні можливості застосування інноваційних технологій в освітній процес, а також нових форм порушень академічної доброчесності шляхом використання технологій штучного інтелекту та машинного навчання. Визначено, що для ефективної боротьби з порушеннями академічної доброчесності, необхідно розробити чіткі правила та політики щодо використання інноваційних технологій в освітньому процесі.
Ключові слова: академічна доброчесність, інноваційні технології, заклади вищої освіти, якість освіти, етичні норми, штучний інтелект, машинне навчання.
Література
- Про освіту: Закон України від 05.09.2017 № 2145-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19#Text
- Слободянюк О. М. Академічна доброчесність у вищій освіті України: особливості впровадження та тенденції розвитку. Педагогіка XXI століття: сучасний стан та тенденції розвитку. 2021. С. 388-414.
- Рижак Л., Ромакіна В., Сингаївської А., Траверсе О., Цокур О., Ярошенко Т. Стан дослідження проблеми забезпечення академічної доброчесності у вищій освіті України. Naukowyi chasopys. 2019. С. 236-240.
- Александрова Ю. Етичні проблеми наукової освіти в Україні. Humanities Studies. 2023. № 15(92). С. 89-100.
- Козубцов І., Силко О., Козубцова Л., Лукашенко В. Показники та критерії оцінювання рівня академічної доброчесності здобувачів вищої освіти. Комп’ютерно-інтегровані технології: освіта, наука, виробництво. 2022. № 49. С. 38-47.
- Ростикус Н. П. Академічна доброчесність у науковому дискурсі. Вісник науки та освіти. 2023. № 3(9). С. 517-526.
- Лях Т. О., Одіарі В. О. Основні принципи академічної доброчесності в Україні та світі: правові норми та профілактика їх порушень. Promising ways of improving science and scientific solutions. 2023. С. 129-135.
- Бойцанюк С. І., Левків М. О., Пацкань Л. О., Погорецька Х. В. Фундаментальні цінності академічної доброчесності. Підготовка докторів філософії на сучасному етапі: обмін досвідом та кращі практики: матеріали науково-методичної конференції з міжнародною участю. 2023. С. 29-31.
- Доценко І. О. Академічна доброчесність у системі забезпечення якості вищої освіти. Педагогічна освіта: теорія і практика. 2022. № 32. С. 31-42.
- Шейко К. В. Академічна доброчесність як структурний елемент якісної вищої освіти. Наука та освіта в дослідженнях молодих учених: матеріали II Всеукр. наук.-практ. конф. для студ., аспірантів, докторантів, молодих учених. Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди. 2021. С. 161-163.
- Тицька Я. О. «Академічна доброчесність» та «академічна відповідальність» у забезпеченні якості освіти. Теорія держави і права. 2018. № 11. С. 192-195.
- Родінова Н. Л., Логай В. А., Ковальчук М. Б. Імплементація штучного інтелекту в оцінювання якості української освіти: вплив на академічну доброчесність. Академічні візії. 2024. № 29. https://doi.org/10.5281/zenodo.10870165
- Немченко Т., Сторожук О., Щербина К. Забезпечення академічної доброчесності в контексті розвитку штучного інтелекту. Наука і техніка сьогодні. 2024. № 1(29). С. 501-513.
Статтю було отримано 05.04.2024