УДК004.942

DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2022-3-39

Крамаренко Ірина Сергіївна,
доктор економічних наук, доцент, професор кафедри менеджменту Національного університету кораблебудування
імені адмірала Макарова
https://orcid.org/0000-0002-0417-0918
Бойко Євгенія Олександрівна
доктор економічних наук, професор, професор кафедри менеджменту Національного університету кораблебудування
імені адмірала Макарова
https://orcid.org/0000-0003-1874-5433
Гришина Наталя Володимирівна
кандидат економічних наук, доцент, доцент кафедри менеджменту Національного університету кораблебудування
імені адмірала Макарова
https://orcid.org/0000-0003-1768-750X
Арчибісова Дарія Олександрівна
PhD з менеджменту, викладач кафедри менеджменту Національного університету кораблебудування
імені адмірала Макарова
https://orcid.org/0000-0003-2788-4806

JEL classification: O13; O18; P25

Війна росії проти України продовжує поглиблення процесів глобальної кризи у світі, спричинених пандемією COVID-19. Порушення країною-агресором усіх міжнародних прав і норм призводить до загострення гуманітарної та екологічної катастрофи в Україні. Водночас спостерігається загроза продовольчій безпеці в економічній сфері регіональних просторово-економічних систем. Складним питанням залишається забезпечення формування достатнього рівня ресурсів для відновлення економіки просторово-економічних систем в умовах воєнного стану та поствоєнного відновлення. Створення моделей формування складових ресурсів просторово-економічних систем і моделювання поведінки за різних умов є досить актуальним і своєчасним. Метою статті є імітаційне моделювання розвитку ресурсного потенціалу регіональної просторово-економічної системи в умовах воєнного стану та поствоєнного відновлення. Здійснено моделювання підвищення ефективності використання потенціалу малого підприємництва у забезпеченні воєнного економічного відновлення із застосуванням багатофакторної динамічної моделі, використання якої дозволяє визначити ступінь впливу результативності використання його складових елементів (трудового, матеріально-технічного, фінансового, інноваційно-інфраструктурного потенціалу) на основі індикаторів післявоєнного відновлення. Це уможливлює ідентифікацію особливостей цих складових і дозволяє адаптувати їх для підвищення ефективності його використання. Обґрунтовано модель сталого регіонального агровиробництва на засадах ресурсозберігальних і природоохоронних технологій в умовах воєнного стану та поствоєнного відновлення. Реалізовано моделювання поствоєнного відновлення туристично-рекреаційного потенціалу на засадах розвитку аквакультури, що дозволяє визначити можливості синергії відновлення туристично-рекреаційного потенціалу на основі принципів (збереження екосистеми, економічна ефективність і розвиток регіонального управління) та інтеграційних процесів, визначаючи перспективні результати для всіх суб’єктів господарювання. Проведено імітаційне моделювання розвитку регіонального інвестиційного потенціалу в умовах воєнного стану та поствоєнного відновлення.

Ключові слова: імітаційне моделювання, ресурсний потенціал, регіональна просторово-економічна система,  воєнний стан, поствоєнне відновлення

Список літератури

  1. Офіційний сайт Державної служби статистики України. URL: https://www.ukrstat.gov.ua/
  2. Єдина комплексна стратегія та план дій розвитку сільського господарства та сільських територій в Україні на 2015-2020 роки (Проект). Міністерство аграрної політики та продовольства України. URL: http://minagro.gov.ua/node/16025#join
  3. Аналіз сталого розвитку – глобальний і регіональний контексти: у 2 ч. / наук. кер. М. З. Згуровський. Ч. 2: Україна в індикаторах сталого розвитку. Аналіз. Київ: НТУУ «КПІ», 2009. 200 с.
  4. Проблеми сталого розвитку суспільства: погляд очима різних поколінь: монографія / за заг. ред. О. Ю. Березіної, Ю. В. Ткаченко. Черкаси: Видавець Чабаненко Ю.А., 2016. 714 с.
  5. Крамаренко І. С., Широков М. А., Нікон Д. Є., Білоус О. А. Роль інвестиційного потенціалу у контексті продовольчої безпеки. Вісник ХНАУ ім. В.В. Докучаєва. Серія: Економічні науки. № 3. С. 433–444.
  6. Крамаренко І. С. Фактори впливу на інвестиційно-фінансову привабливість підприємств агропродовольчої сфери України. Агросвіт. 2013. №15. С.22-24
  7. Козаченко Л. А., Крамаренко І. С. Позиціювання інвестиційного потенціалу України у світових рейтингах. Бізнес Інформ. №4. С.127-132.
  8. Лагодієнко Н. В., Лагодієнко В. В. Оцінка економічної складової сталого розвитку аграрного виробництва в умовах відкритості національної економіки. Український журнал прикладної економіки. 2019. Том 4. № 4. С. 265–281.

Статтю було отримано 10.10.2022