УДК: 005.21:005.332.4
DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2022-1-17
JEL classification: О32; Р41
Анотація
Сучасні умови господарювання, що характеризуються значним впливом кризових факторів, пов’язаних з пандемією короновірусу, яка продовжується вже протягом декількох років, є досить важкими для функціонування будь-яких підприємств. Господарська діяльність підприємства складається із взаємопов’язаних процесів та знаходиться під постійним впливом зовнішнього середовища. Велика різноманітність факторів обумовлює їх різноспрямованість та ступінь впливовості на результати життєдіяльності промислових підприємств, позитивну чи негативну. Слід зазначити, що під час кризи економічні системи значно активують процеси адаптації для пристосування внутрішнього середовища до змін зовнішнього. Тобто все більш важливого значення для підприємств набувають постійне відстеження факторів та їх вплив на діяльність підприємства. В процесі адаптації підприємств, під впливом кризових явищ та змін, що відбуваються в зовнішньому середовищі, керівникам підприємств потрібно приймати та впроваджувати правильні економічні рішення, які призведуть до сталого розвитку підприємства в майбутньому. Актуальність даної теми обумовлюється об’єктивною необхідністю виживання економічних систем на основі саморозвитку та змін, що забезпечує підтримку їх стійкості й певного рівня динамічної рівноваги із середовищем (внутрішнім та зовнішнім). Цей процес є безперервним, тому що у загальній соціально-економічній системі між господарськими системами і середовищем постійно відбувається енергетичний, інформаційний, речовинний та інші види взаємообміну при постійному коливанні мінливості, що потребує безперервного проведення різних адаптаційних процесів незалежно від стадії, на якій знаходиться система (виживання, стабільність, розвиток тощо). У статті розглянуто групування факторів для проведення аналізу середовища підприємств, сформовані блоки за групами показників та виділено систему відстеження макросередовища, яка здійснює як спеціальні, цілеспрямовані, так і поточні, регулярні спостереження за станом ключових чинників впливу на діяльність суб’єкта господарювання для поточної оцінки та прогнозу тенденцій розвитку.
Ключові слова: зовнішнє середовище, внутрішнє середовище, кризові явища, адаптаційні процеси.
Список літератури
- Афонин И. В. Инновационный менеджмент и экономическая оценка реальных инвестиций: учебное пособие. М.: Гардарики, 2006. 301 с.
- Друкер П. Задачи менеджмента в ХХІ веке. / пер. с англ. М.: Издательский дом «Вильямс», 2004. 272с.
- Кривобок К. В. Обґрунтування впливу факторів зовнішнього середовища на адаптацію підприємства. Інфраструктура ринку. 2018. № 16. С. 86–91.
- Кузькін Є. Ю. Проблеми адаптації підприємств до умов зовнішнього середовища: монографія. К.: «Зовнішня торгівля», 2008. 236 с.
- Лепейко Т. І., Кривобок К. В. Удосконалення інструментів адаптації підприємств до впливу конкурентного середовища. Бізнес Інформ. 2016. № 12. C. 176–181.
- Мескон М. Х., Альберт М., Хедоури Ф. Основы менеджмента / пер. с англ. М.: Дело, 1996. 704 с.
- Портер М. Конкурентная стратегия: Методика анализа отраслей и конкурентов / пер. с англ.; 3-е изд. М.: Альпина Бизнес Букс, 2007. 453 с.
- Томпсон А. А., Стрикленд А. Д. Стратегический менеджмент : концепции и ситуации для анализа / пер. с англ. А. Р. Ганиева, Э. В. Кондукова. М.: Вильямс, 2013. 928 с.
Статтю було отримано 12.12.2021