УДК: 336.71:65.012.12
DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2023-4-3
JEL classification: E50, G24
У статті розглянуто проблему фінансової стійкості банківської системи України в умовах війни. Дослідження зосереджено на визначенні найважливіших аспектів і викликів, які виникають перед банками в умовах війни. Проаналізовано роль банків у забезпеченні економічної стабільності та національної безпеки країни в умовах війни, а саме зосереджено увагу на прибутковості банківського сектору та факторів, які на неї впливають. Проведено паралель між обліковою ставкою НБУ та депозитними сертифікатами. Охарактеризовано рівень ліквідності банківського сектору. У статті велику увагу приділено характеристиці та оцінюванню ролі державних банків. Вказано, що в умовах високих воєнних ризиків і значної невизначеності ці банки активно підтримують кредитування, зокрема державних підприємств, ведуть облік для державних виплат і забезпечують доступ до банківських послуг через широку мережу відділень. Вони продовжують утримувати лідерство за розміром мережі та привабливістю коштів населення, надавати кредити, є найбільш активними учасниками державної програми іпотечного кредитування «єОселя». Враховуючи перелічені вище аспекти, рекомендовано заходи з удосконалення фінансової стійкості банківської системи України під час війни. З метою забезпечення фінансової стійкості у надскладних умовах воєнного часу потрібні злагоджені зусилля та тісна координація дій усіх учасників фінансового ринку: банків, небанківських фінансових установ, Національного банку та інших регуляторів ринку, а також дієва підтримка органів державної влади. У дослідженні банкам запропоновано оптимізувати витрати на утримання своїх мереж, забезпечуючи при цьому максимальну доступність своїх послуг; державним банкам оновити свої стратегії, щоб вирішувати основні недоліки своєї діяльності та готуватися до приватизації після завершення війни. Попри труднощі, важливо зазначити, що досвід і підтримка міжнародних організацій можуть відіграти величезну роль у зміцненні фінансової стійкості банківської системи України в умовах війни. Спільні зусилля та професійна реакція фінансових установ є важливими чинниками, що сприятимуть забезпеченню фінансової стабільності в країні навіть у період війни.
Ключові слова: фінансова стійкість, воєнний стан, банківська система, інструменти забезпечення фінансової стійкості.
Література
- Огляд інструментів фінансової стійкості в умовах воєнного стану в Україні (16.08-15.09.2023 року). Національний інститут стратегічних досліджень. URL: https://niss.gov.ua/news/komentari-ekspertiv/ohlyad-instrumentiv-finansovoyi-stiykosti-v-umovakh-voyennoho-stanu-v.
- Економічна правда. Фінансова оборона країни. Як працює банківська система під час війни. Економічна правда. URL: https://www.epravda.com.ua/columns/2022/03/16/684104/.
- Національний банк України. Банки в умовах тривалої війни зберегли довіру клієнтів, високу операційну ефективність та прибутковість-Огляд банківського сектору. Національний банк України. URL: https://bank.gov.ua/ua/news/all/banki-v-umovah-trivaloyi-viyni-zberegli-doviru-kliyentiv-visoku-operatsiynu-efektivnist-ta-pributkovist–oglyad-bankivskogo-sektoru.
- Нєізвєстна О.В., Григорук А.А., Литвин Л.М. Сучасні інструменти підтримки фінансової стійкості України в умовах воєнного стану. Економіка та суспільство. 2022. Випуск № 39 / 2022. URL: https://economyandsociety.in.ua/index.php/journal/article/view/1401/1351.
- Звіт про фінансову стабільність, червень 2022 року. Національний банк України. URL: https://bank.gov.ua/admin_uploads/article/FSR_2023-H1.pdf?v=4#page=46.
- Опитування про системні ризики фінансового сектору, травень 2023 року. Національний банк України. URL: https://bank.gov.ua/admin_uploads/article/Risk_Survey_2023-H1.pdf?v=4.
- Огляд банківського сектору, серпень 2023 року. Національний банк України. URL: https://bank.gov.ua/admin_uploads/article/Banking_Sector_Review_2023-08.pdf?v=5.
- Аналітика по програмі єОселя-версія для мобільних пристроїв Укрфінжитло. Укрфінжитло. URL: https://ukrfinzhytlo.in.ua/analytyka-mb/#1684920904343-23c4484a-9888.
Статтю було отримано 23.09.2023