УДК 339.543

DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2024-3-13

Чумак Оксана Володимирівна,
доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри економіки та бізнес-технологій
Національний авіаційний університет
Зібницький Ілля Дмитрович,
PhD здобувач, Національний авіаційний університет
https://orcid.org/0009-0002-7000-8289

JEL classification: H29, P33, F15, E52

Через воєнний стан та імплементацію у вітчизняний економічний простір міжнародних норм і процедур митного права посилюються вимоги до забезпечення митної справи та ефективності бізнес-операцій суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності. Дедалі більш вагомого значення набувають питання митної політики підприємства, як такої, що забезпечує систематизацію організаційно-економічних та управлінських процесів й операцій щодо забезпечення ефективного здійснення зовнішньоекономічної діяльності. На підставі дослідження наукових публікацій, що висвітлюють митну політику, доведено відсутність системного підходу до її ідентифікації на мікрорівні, тобто на рівні підприємств. Акцентовано увагу на необхідності чіткого регламентування операцій зовнішньоекономічної діяльності на підприємствах. Доведено, що відсутність системного підходу до визначення митної політики підприємств не повною мірою забезпечує досягнення ефективності зовнішньоекономічної діяльності. Запропоновано розглядати митну політику підприємства як сукупність методичних підходів, стандартів і механізмів, що забезпечують ефективне управління бізнес-процесами, пов’язаними з митним оформленням товарів, дотриманням митного законодавства та оптимізацією митних платежів. Розкрито економіко-правові засади взаємодії митної політики на макро- та мікрорівнях, де держава встановлює загальні норми та правила, а підприємства адаптують свою діяльність відповідно до цих вимог. Запропоновано включати до елементів митної політики підприємства економічні (фінансове управління, митна логістика, митні платежі, організація митних процедур) та правові (управління ризиками, правова регламентація, інформаційно-правове забезпечення, партнерство з митними брокерами, адміністрування) параметри, кожен з яких впливатиме на ефективність управління зовнішньоекономічною діяльністю. Аргументовано, що впровадження комплексної митної політики підприємства сприятиме підвищенню його конкурентоспроможності на міжнародних ринках та забезпеченню ефективного функціонування зовнішньоекономічної діяльності. Перспективи подальших наукових досліджень визначено у площині прикладного проеціювання запропонованих положень формування митної політики для забезпечення розвитку зовнішньоекономічної діяльності вітчизняних підприємств.

Ключові слова: митна політика, елементи митної політики, зовнішньоекономічна діяльність, митні платежі, фінансове управління, адміністрування, правова регламентація.

Література

  1. Приймаченко Д.В. Митна політика держави та її реалізація митними органами: монографія. Дніпропетровськ: Академія митної служби України, 2006. 332 с.
  2. Герасимчук Т.Ф., Киридон А.М., Троян С.С. Загальна теорія політики: навчальний посібник. Київ: Видавничий дім «Кондор», 2017. 226 с.
  3. Митний кодекс України № 4495-VI від 13 березня 2012 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17.
  4. Ківалов С.В., Кормич Б.А. Митна політика України: підручник. Одеса: Юридична література, 2001. 256 с.
  5. Курасова Є. Теоретико-методологічні підходи до визначення поняття «митна політика». Вісник Академії митної служби України. 2003. № 2. С. 11-15.
  6. Гребельник О. Митна справа: підручник. Київ: Центр учбової літератури. 2014. 472 с.
  7. Іванов С. Адміністративно-правовий механізм реалізації державної митної політики в Україні: автореф. кваліф. роботи … докт. юрид. наук. ХНУВС. 2018. 45 с.
  8. Гуцул І.А. Митна політика у фіскальному просторі України. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Серія «Економіка і менеджмент». 2015. Випуск 10. С. 232-234.

Статтю було отримано 18.07.2024