УДК: 338

DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2019-3-28

Надія Петрівна РЕЗНІК
доктор економічних наук, професор,
завідувач кафедри менеджменту ім. проф. Й. С. Завадського,
Національний університет біоресурсів і природокористування України
ORCID ID: 0000-0001-9588-5929
E-mail: nadya-reznik@ukr.net
Антон Вікторович ТРИГУБЧЕНКО
аспірант кафедри менеджменту ім. проф. Й. С. Завадського
Національний університет біоресурсів і природокористування України

JEL classification: D53; E44; G15; G17

Анотація

Вступ. Наш фондовий ринок та біржова інфраструктура суттєво відстають від європейських або американських аналогів. Запозичення в них досвіду щодо створення і використання напрацювань на вітчизняному ринку дасть можливість розвивати економіку. Іноземні показники, дослідження та джерела, більшість з яких знаходяться у відкритому доступі, можуть дати поштовх для молодих вчених та перспективних науковців до вдосконалення та покращення економічної системи загалом та розвитку фондового ринку зокрема. Недосконалість вітчизняного законодавства та відсутність прозорості в економічній системі не дозволяють повноцінно та ефективно розвивати фондовий ринок. Неможливо знайти ідеальний показник для кожного ринку, для кожного покоління й для кожного активу, але ймовірно можна та потрібно шукати способи аналізу й дослідження даних, щоб вміти екстраполювати їх на поточні економічні та геополітичні умови.

Метою дослідження є аналіз одного з відомих на Заході, але не поширених на вітчизняних просторах показників в світі фінансів і біржових котирувань на Уолл стрит. Завдання статті: підвищити фінансову грамотність населення; cпонукати перспективних фахівців до розвитку біржового ринку; проаналізувати відомі світові джерела та економічні показники; донести можливість і доцільність аналізу економіки на основі аналізу біржового ринку.

Висновки. Вагомою перевагою даного показнику є його зведена структура та наявність декількох критеріїв оцінки. Легка та зрозуміла форма подачі результату і прогностичний характер також являються додатковими позитивними характеристиками. Скептики стверджують, що даний індекс в більшій мірі – інструмент дослідження поточного ринкового стану, аніж предиктивний індикатор, до того ж вказуючи на його волатильну природу і не завжди точні сигнали. Використовувати даний індикатор у власній аналітичній системі однозначно варто, проте аналізувати його потрібно на паралелі з іншими макроекономічними показниками.

Ключові слова: фондовий ринок, економіка, біржа, торгівля, волатильність, акції, облігації, опціони, ф’ючерси.

Список літератури

  1. CNN. – 2020. URL: https://money.cnn.com/data/fear-and-greed/.
  2. Chairman’s 2004 Letter to Investors. Warren Buffett. 2004. URL: https://www.berkshirehathaway.com/letters/2004ltr.pdf.
  3. Ямароне Р. Ключевые экономические индикаторы: руководство трейдера. 328с.
  4. Investmentgrade. 2019. URL: https://www.investopedia.com/terms/i/investmentgrade.asp.
  5. Cboe Volatility Index/ Chicago Board Options 2018. URL: http://www.cboe.com/products/vix-index-volatility/vix-options-and-futures/vix-index/vix-faqs#2.
  6. Лиховидов В. Н. Фундаментальный анализ мировых валютных рынков: методы прогнозирования и принятия решений. Владивосток, 1999. 234 с.
  7. How the Fear and Greed Index Can Guide Your Investing. Thebalance. 2019. URL: https://www.thebalance.com/how-fear-and-greed-index-can-guide-investment-4147563.
  8. Economics of Sustainable Energy / J. S.Islam, M. R. Islam, M. Islam, M. A. Mughal. Хобокен, 2018. 627 с.

Статтю було отримано 11.07.2019