УДК: 332.33
DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2022-4-18
JEL classification: Q15; R14
У системі землекористування існує безліч проблем, особливо яскраво вони проявляються у сільському господарстві. Збільшується площа угідь, у яких можливий розвиток ерозії, дефляції та інших негативних природних процесів, це призводить до зниження родючості ґрунтів. Для усунення проблем потрібна розробка заходів щодо раціоналізації сільськогосподарського землекористування та тим самим підвищення сільськогосподарського потенціалу. Найважливішим видом ресурсів у сільському господарстві є земля. Обсяг сільськогосподарського виробництва залежить від раціонального використання земель, від їх кількісного складу і структури. При перспективному плануванні спочатку необхідно встановити структуру сільгоспугідь, звідси і необхідність трансформації земельних угідь. Встановлено, що при проєктуванні трансформації в сучасних умовах необхідно чітко розмежовувати природні та культурні комплекси угідь, оскільки в економічному відношенні відмінності між природними та культурними угіддями одного виду не менш істотні, ніж між видами угідь у межах комплексу. Економічна ефективність заходів щодо трансформації та покращення угідь визначається збільшенням виходу валової продукції, зростанням рентабельності. Виокремлено важливі фактори трансформації земель сільськогосподарського призначення. Основним критерієм економічної ефективності відповідної трансформації має бути окупність капіталовкладень, а методичною основою – переведення угідь із менш інтенсивних у більш інтенсивні. Ефективність використання землі характеризується зростанням випуску високоякісної продукції за найменших витрат праці та коштів на її одиницю. Стосовно землеробства, сутність її означає отримання максимальної кількості продукції з кожного гектара при найменших витратах живої та уречевленої праці. При рівних вкладеннях праці та коштів на одиницю площі виникають відмінності у кількості отримуваної продукції. Під впливом праці людини ці відмінності можуть як згладжуватися, так і посилюватися, впливаючи на вихід продукції для працівника, рентабельність та інші економічні показники ефективності сільськогосподарського виробництва.
Ключові слова: трансформація, земельні ресурси, сільське господарство, ефективність, оптимальний розподіл.
Список літератури
- Екологія землекористування: навчальний посібник / А.М. Третяк, О.С. Будзяк, В.М. Третяк та ін.; за заг. ред. Третяка А.М. К.: Інститут екологічного управління та збалансованого природокористування, 2017. 178 с.
- Новаковська І.О. Економіка землекористування: навчальний посібник. К.: Аграр. наука, 2018. 400 c.
- Наконечна К.В. Проблеми та перспективи трансформаційних процесів аграрної сфери на рівні регіонів. Ефективна економіка. № 2. URL: http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=1810.
- Данкевич В.Є. Розвиток земельних відносин у сільському господарстві: теорія, методологія, практика: дис. … д-р. екон. наук: 08.00.03. 2017. 591 с.
- Щурик М.В. Трансформація земель сільського господарства Карпатського макрорегіону. Чернівці: Книги-ХХІ, 2015. 352 с.
- Пшоняк Д.І. Передумови, сутність та економічне значення трансформації земельних угідь у сучасних умовах. Економічний часопис-ХХІ. 2012. № 1-2. С. 28-31.
- Рожко О.В. Геоінформаційні технології дослідження стану земельних ресурсів і процесів їх трансформування. Часопис картографії. Вип. 9. С. 33-42.
- Довгаль О.В. Регіональні особливості формування та розвитку ресурсного потенціалу сільських територій: автореф. дис. … д-р. екон. наук: 08.00.05. Одес. нац. акад. харч. технологій. Одеса, 2019. 37 с.
- Державна служба України з питань геодезії, картографії та землеустрою.URL: https://land.gov.ua/
- Сучасний агробізнес: ефективність, спеціалізація та концентрація. URL: http://agro-business.com.ua/agro/ ekonomichnyi-hektar/item/22660-suchasnyi-ahrobiznes-efektyvnist-spetsializatsiia-ta-kontsentratsiia.html.
- Андрійчук В.Г. Економіка підприємств агропромислового комплексу: підручник. Київ : КНЕУ, 2013. 779 с.
- Руденко С.В. Структурні особливості комбінування ресурсів у розвитку виробничого потенціалу аграрних підприємств. Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія: Економіка і менеджмент. 2016. Вип. 4. С. 56-59.
Статтю було отримано 07.11.2022