УДК 364.144 (477)
DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2019-3-19
JEL classification: D63
Анотація
Вступ. Найбільшою і найсуперечливішою проблемою, що характерна не лише для України, а й для всього світу є економічна нерівність, яка супроводжує людство протягом усього його існування. Вона негативно позначається на рівні життя населення, впливає на людський розвиток, є джерелом соціальної напруженості та державної нестабільності, негативно впливає на розвиток національної економіки, але з іншого боку вона є рушійною силою економічної активності населення. В наш час питання економічної нерівності постає досить гостро, адже для структури українського суспільства характерні: низька частка середнього класу, значна диференціація доходів населення, велика частка бідного населення.
Метою статті є розкриття сутності й особливостей економічної нерівності в Україні, розробка пропозицій з удосконалення заходів подолання економічної нерівності в Україні.
Результати. Досліджено економічну нерівність в Україні за допомогою таких методів, як: крива Лоренца, коефіцієнт Джині та квінтильний коефіцієнт. Розглянуто динаміку прожиткового мінімуму, номінальної та реальної заробітної плати в Україні. Проаналізовано рівень життя та середньомісячну заробітну плату в Україні та Європі. Визначено основні напрямки реформування соціальної політики України для забезпечення сталого соціального розвитку. Визначені основні заходи подолання економічної нерівності в Україні.
Висновки. Українському суспільству характерна висока диференціація між різними групами населення. В Україні відсутній потужний середній клас, який мав би бути стовпом економічної стабільності держави. Для подолання економічної нерівності в Україні необхідно здійснити такі заходи: встановлення середніх цін для асортименту товарів споживчого кошика; надання соціальних трансфертів безпосередньо споживачу; підвищення державних соціальних гарантій; збалансування між купівельною спроможністю заробітної плати та зростанням цін на товари та послуги; чітке визначення та затвердження законодавством розміру соціальних виплат та категорій населення, що їх отримують; посилення державного регулювання за процесами розподілу формування доходів населення; підвищення рівня зайнятості населення; підтримання та розвиток малого та середнього бізнесу; ведення правдивого моніторингу за стратегічними напрямками подолання бідності серед населення; державне е регулювання за зміцненням позицій середнього класу.
Ключові слова: економічна нерівність, рівень життя, заробітна плата, крива Лоренца, коефіцієнт Джині, квінтильний коефіцієнт.
Література
- The World Inequality Report. URL : http://wir2018.wid.world/files/download/wir2018-full-reportenglish.pdf
- United Nations Economic Commissionfor Europe (UNECE). URL : unece.org
- Коваль Н. В. Соціально-економічна нерівність в Україні та світі: проблеми оцінювання та шляхи їх вирішення. Економіка та держава. 2016. № 2. С. 46-50.
- Державна служба статистики України. URL : http://ukrstat.gov.ua
- Human Development Indices and Indicators, 2018. Statistical Update. URL : http://hdr.undp.org/sites/default/files/2018_human_development_statistical_update.pdf
- Бригадир В. О. Україна та Європейський союз: соціально-економічна стратифікація за доходами населення. Інтелект XXI. 2017. № 3. С. 9-15.
- Україна: час вибору. URL : http://razumkov.org.ua/upload/Brochure_EU-CU-7-2013.pdf (дата звернення: 22 січня 2019 р.).
- Аксьонова І. В. Статистичне забезпечення аналізу соціальної стратифікації та економічної нерівності населення країни. Проблеми економіки. 2017. № 1. С. 55-62.
- Детермінанти соціально-економічної нерівності в сучасній Україні: монографія / [Балакрієва О. М., Головенько В. А., Дмитрук Д. А. та ін.]; за ред. канд. соціолог. наук О. М. Балакрієвої ; НАН України ; Ін-т екон. та прогнозув. К., 2011. 592 с.
- Вплив мінімальної заробітної плати на зайнятість та економічне зростання. Національна безпека і оборона. 2010. № 7. С. 51-59.
- Social Progress Index, 2017. URL : https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/ua/Documents/research/social-progress-index/2017-SPI_Executive-Summary-Report.pdf
- Маркіна І. А., Аранчій В. І. Інноваційні аспекти формування соціальної безпеки. Інноваційна економіка : теоретичні та практичні аспекти : [колектив. монограф.].Вип. / за ред. д.е.н., доц. Є. І. Масленнікова. Херсон : Грінь Д. С. 2018. С. 14-24.
- Markina I., Diachkov D. , Oke O. The influence of social responsibility on the quality of life improvement as a significant element of management of sustainable development of cooperatives: Ukrainian and foreign experience. Journalof Researchon Trade, Managementand Economic Development. Volume 5, Issue 2(10)/2018. URL: http://jrtmed.uccm.md.
- Большая О. Вплив стану науково-технічного та інноваційного розвитку економіки регіонів на зайнятість населення України. Україна: аспекти праці. 2012. № 4. С. 11-17.
- Бондар-Підгурська О. В. Механізм формування середнього класу як основа конкурентоспроможності економіки та сталого інноваційного розвитку України. Економіка та держава. 2012. № 7. С. 22-26.
- Никифоренко В. Прогнозування розвитку людського потенціалу в контексті світових тенденцій. Україна: аспекти праці. 2012. № С. 14-19.