УДК339.168.6:338.47
DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2019-3-39
JEL classification: O14; Q18
Анотація
Вступ. У статті наведено обґрунтування важливої ролі держави в процесі регулювання інвестиційних механізмів розвитку регіональних структурних трансформацій в агро-бізнесі. Сучасний розвиток агробізнесу на всіх рівнях не можливо реалізувати ефективно в умовах значних трансформаційних змін, глобальних викликів і складного економічного середовища. Суб’єкти господарювання в агробізнесі потребують підтримки на держав-ному рівні інвестиційного забезпечення відтворювальних процесів з метою посилити свою конкурентоспроможність, що в цілому позитивно вплине на всі інші суміжні галузі.
Метою статті є дослідження досвіду використання механізмів державного регулювання розвитку регіональних структурних трансформацій в агробізнесі.
Результати. Ефективність вкладення інвестицій в агробізнес досягається лише за умов раціональності дії комплексу інструментів активізації підприємницької діяльності як у сфері аграрного виробництва, так і в суміжних галузях, а також діяльності приватних і державних інвесторів. Інструменти активізації підприємництва й засоби їх використання, комплекс передумов і спонукальних чинників до залучення/вкладення інвестицій у агросферу формують базис організаційно-економічного механізму розвитку інвестиційної діяльності в агробізнесі регіону. Для розробки й впровадження ефективного механізму та визначення набору його необхідних важелів і інструментів потрібно детально дослідити об’єкт, на який націлена дія цього механізму – інвестиційна діяльність в агросфері конкретного регіону, виявити їх особливості, умови й чинники позитивного та негативного впливу на інвестиційний потенціал і активність підприємств і організацій агросфери, розробити концептуальну модель механізму розвитку інвестиційної діяльності в агробізнесі регіону.
Висновки. Основною функцією державного регулювання є встановлення і дотримання справедливих умов і правил на агропродовольчому ринку, які дозволять узгодити інте-реси всіх учасників. Регуляторний плив держави повинен охопити не лише процеси ціноут-ворення, але й економічні процеси в суміжних сферах і секторах, які мають суттєвий вплив на ефективність аграрного виробництва. До них слід віднести, насамперед, процеси ціноутворення у паливно-енергетичному комплексі, формування цін на фінансо-во-інвестиційні ресурси, демографічні й міграційні процеси, зовнішньоторговельну політику держави тощо.
Рівень і сила державного регулювання цих процесів зумовлюється рівнем зацікавленості суб’єктів ринку в межах цього втручання і обмеження свободи ринку. Звісно, головною ме-тою державного втручання має бути дотримання умов продовольчої безпеки держави.
Ключові слова: оцінка, інвестиції, регулювання, інвестиційний механізм, регіональний розвиток, залучення інвестицій, державна підтримка, агробізнес.
Список літератури
- Піцур Я. С., Черченко О. Л., Білоскурський Р. Р. Сталий соціально-економічний розви-ток: еволюція поглядів та теоретичний аналіз. Економічний вісник. 2017. № 1. С. 28–35.
- Ужва А. М. Вплив регіональних особливостей на механізми регулювання сталого розвитку аграрного бізнесу. Український журнал прикладної економіки. 2016. Том 1. № 5. С. 78–84.
- Жученко А. М. Концепція сталого розвитку регіону: передумови формування та фактори впливу. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Міжнародні економічні відносини та світове господарство. 2016, випуск 9. С.63–66.
- Митяй О.В., Лагодієнко В.В., Сафонов В.В. Конкурентоспроможність сільськогосподарських підприємств як основний важіль сталого розвитку аграрної сфери. Економічний часопис – XXI. 2015. № 155 (11-12). С. 59–62.
- Ужва А.М. Формування сталого розвитку сільського господарства: зарубіжний досвід. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Міжнародні економічні відносини та світове господарство. 2015. № 5. С. 174–176.
- Лагодієнко Н.В. Дослідження регіональних особливостей розвитку інвестиційних процесів в агропромисловому виробництві. Бізнес-навігатор. 2011. № 1. С. 95–99.
- Кейнс Дж.М. Общая теория занятости, процента и денег. М.: Эксмо, 2007. 153 с.
- Самуэльсон П. Э., Нордхаус В. Д. Экономика; пер. с англ. 16.изд. М.; СПб.; К.: Издательский дом «Вильямс», 2003. 680 с.
- Пиндайк Р., Рубинфельд Д. Микроэкономика : пер. с англ. СПб.: Питер, 2002. 608 с.
- Лагодієнко В.В. Концептуальна модель розвитку регіонального агропромислового виробництва. Глобальні та національні проблеми економіки. 2015. № 8. С. 1259-1262.
Статтю було отримано 02.08.2019