УДК: 330.322/332.1

DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2022-3-27

Добрянська Наталя Анатоліївна
доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри туристичного бізнесу та рекреації, Одеський національний технологічний університет
Лебедєва Віра Василівна
доктор економічних наук, професор,
професор кафедри туристичного бізнесу і рекреації, Одеський національний технологічний університет
Крупіца Ірина Вікторівна
кандидат економічних наук, доцент,
доцент кафедри туристичного бізнесу і рекреації, Одеський національний технологічний університет
Домбровська Вікторія Миколаївна
здобувач ступеня магістр Державний університет «Одеська політехніка»

JEL classification: E22; G31

Сучасне суспільство все більше піклується про зміцнення та охорону свого здоров’я. Високий потенціал фізичної та розумової діяльності людей є безпосередньою передумовою повноцінного життя. Лікувально-оздоровчий туризм дає змогу в комфортних і невимушених умовах підтримувати стан здоров’я у належному стані, тому його розвиток останніми роками є вкрай динамічним як на вітчизняному, так і на міжнародному туристичних ринках. Лікувально-оздоровчий туризм набув глобального масштабу. Проте, ситуація різко змінилася наприкінці 2019 – початку 2020 рр., коли суттєві зміни у звичні умови суспільного життя внесла пандемія коронавірусу, яка фактично «зупинила» значну кількість галузей. Найбільш постраждалими від самої пандемії та заходів, спрямованих на стримування поширення вірусу COVID-19, виявилися сфери сервісу та туризму. У звʼязку з цим особливої актуальності набувають питання забезпечення розвитку як всієї туристичної галузі, так і окремих видів туризму в сучасних умовах карантинних обмежень та невизначеності терміну їх запровадження. Лікувально-оздоровчий туризм в Україні є складовою частиною державної політики стосовно національної системи охорони здоров’я. Мета державної політики полягає в ефективному використанні курортного потенціалу країни для оздоровлення населення, збереження генофонду та у відтворенні трудових ресурсів. Складність ринкових умов функціонування санаторно-курортних закладів спонукає до визначення ролі держави в їхньому розвитку. Державна політика України у сфері лікувально-оздоровчого туризму визначається Верховною Радою України і будується на принципах: законодавчого визначення умов і порядку організації діяльності курортів та санаторіїв; забезпечення доступності санаторно-курортного лікування для всіх громадян; врахування попиту населення на конкретні види санаторно-курортних послуг при розробці та затвердженні загальнодержавних і місцевих програм розвитку курортів; економного та раціонального використання природних лікувальних ресурсів і забезпечення їх належної охорони; сприяння перетворенню санаторно-курортного комплексу України у високорентабельну та конкурентоспроможну галузь економіки.

Ключові слова: державне регулювання, лікувально-оздоровчі заклади, проблеми лікувально-оздоровчих закладів

Список літератури

  1. Сабат М.В. Лікувально-оздоровчий туризм в системі міжнародного туристичного ринку: дипломна робота за освіт.-кваліф. рівнем «магістр»: 8.03050301 Мiжнaроднa економiкa. Тернопіль, 2012. 120 с.
  2. Козоріз Ю.М. Розвиток лікувально-оздоровчого туризму в Україні стан та перспективи: магістерська дипломна робота: 242 Туризм. Полтава: 2021. 123 с.
  3. Одним із пріоритетних напрямків Міністерства соціальної політики є забезпечення пільгової категорії громадян санаторно-курортним лікуванням. URL: https://www.msp.gov.ua/timeline/Sanatornokurortnoe-likuvannya.html
  4. Самойлова І.І. Державна політика щодо регулювання розвитку лікувально-оздоровчого туризму в Україні. Державне управління: удосконалення та розвиток. № 12. URL: http://www.dy.nayka.com.ua/?op=1&z=1356.
  5. Влащенко Н.М. Тонкошкур М.В. Нормативно-правове регулювання розвитку рекреаційно-туристського комплексу. Вчені записки ТНУ імені В.І. Вернадського. Серія: Економіка і управління». Том 30 (69). №4. 2019. Ч. 1 С. 97-102.
  6. Холявка В.З., Лешко Х.С., Мочульська О.М., Кухтій А.О. Сучасні аспекти, фактори впливу і перспективи розвитку медичного та лікувально-оздоровчого туризму в Україні. Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. 2019. № 1. С. 25-33.
  7. Lagodiienko V., Sarkisian H., Dobrianska N., Krupitsa I., Bairachna O., Shepeleva O. Green Tourism as a Component of Sustainable Development of the Region. Management Theory and Studies for Rural Business and Infrastructure Developmente. Vol. 44. No. 3. P. 254-262.
  8. Dobrianskа N., Nikoliuk O., Lebedieva V. Organizational and economic measures of tourism development on the example of the Avangard United Territorial Community of Odessa region. Food Industry Economics. 2019. Vol. 11. Issue 3.
    88-96.
  9. Добрянська Н.А. Попович В.В. Добрянський Р.А. «Зелений» туризм як стратегічний напрям соціально-економічного розвитку регіонів України. Економіка: реалії часу. № 3 (37). С. 20-28.

Статтю було отримано 07.10.2022