УДК: 332.12:330.142.21:330.341.1
DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2024-1-49
JEL classification: С00, О18, О31
В умовах сучасного економічного управління інновації відіграють важливу роль у забезпеченні продуктивного розвитку та економічного прогресу. Проте Україна продемонструвала помітне відставання у багатьох аспектах інноваційної активності, порівняно з розвиненими країнами світу. Це стосується, зокрема, технологічної оснащеності виробництва, ефективності наукових досліджень і розробок, інноваційної та винахідницької активності, співпраці у сфері інновацій, наукової ємності ВВП, а також фінансування науково-дослідних робіт. Метою статті є дослідження особливостей і закономірностей взаємозв’язку між інноваційною діяльністю та продуктивною спроможністю економіки регіонів України. Основну увагу в статті акцентовано на тому, що в сучасних умовах господарювання інновації є важливим чинником підвищення продуктивності економіки та економічного зростання. Досліджено особливості та закономірності взаємозв’язку між інноваційною діяльністю та продуктивною спроможністю економіки регіонів України. Наведено діаграми розсіювання взаємозв’язку між багатофакторною продуктивністю та наукоємністю економіки регіонів України, розподілом патентів на винаходи і корисні моделі між регіонами, часткою інноваційно активних підприємств залучених до наукового співробітництва щодо НДР і витратами на виконаних НДіДКР на одного зайнятого. Для визначення зміни впливу цих показників на багатофакторну продуктивність аналіз здійснено за 2013 та 2021 рр. Результати аналізу свідчать, що не всі інноваційні процеси мають безпосередній або значний вплив на зростання багатофакторної продуктивності регіонів України, а деякі розглянуті чинники, навпаки, мають зворотний вплив на її формування, адже призводять до її зменшення. Акцентовано увагу на наявності так званого інноваційного парадоксу і продуктивності. Проаналізовано низку причинно-наслідкових механізмів, які призводять до інноваційного парадоксу. Встановлено, що, попри поточні виклики, поствоєнне відродження української економіки залежить від реалізації ефективної стратегії збільшення інноваційного потенціалу для зростання продуктивності, що вимагає збільшеної державної підтримки інноваційних проєктів і стимулювання промисловості до активної модернізації виробництва з адекватним фінансуванням.
Ключові слова: інноваційні процеси, технологічні розробки, продуктивна спроможність, фінансові ресурси, патентна активність, інноваційний парадокс.
Література
- Валовий регіональний продукт у 2015 році: статистичний збірник. Київ: Держ. служба стат. України, 2017. 137 с.
- Наукова та інноваційна діяльність в Україні у 2013 році: статистичний збірник. Київ: Державна служба статистики України, 2014. 314 с.
- Валовий регіональний продукт у 2021 році: статистичний збірник. Київ: Державна служба статистики України, 2023. 107 с.
- Державна служба статистики України. 2023. URL https://www.ukrstat.gov.ua/.
- Промислова власність у цифрах за 2014 рік: статистичний збірник. Київ: Державне підприємство «Український інститут інтелектуальної власності», 2015. 69 с.
- Промислова власність у цифрах за 2021: статистичний збірник. Київ: Державне підприємство «Український інститут інтелектуальної власності», 2022. 70с.
- Turban E., Leidner D., Mclean E., Wetherbe J. Information technology for management: transforming organizations in the digital economy. Hardcover. New York: Wiley. 2008. 720 р.
- Solow R. We’d better watch out, New York Times Book Review, 1987. 36p.
- Вrynjolfsson E. The productivity paradox of information technology. Communications of the ACM. 1993. № 36 (12). Р.66-
- Fragkandreas T. Innovation-productivity paradox: іmplications for regional policy. URL:https://www.oecd.org/regional/W1-S2-Thanos-Fragkandreas.pdf.
- Ortega-Argilés R. The innovation productivity paradox. URL:https://www.oecd.org/regional/W1-S1-Raquel-Ortega-Argiles-Philip-McCann.pdf.
- Edquist C., Mckelvey M. High R&D intensity without high tech products: a Swedish paradox? URL: https://www.researchgate.net/publication/275968314_High_RD_Intensity_Without_High_Tech_Products_A_Swedish_Paradox.
- Hans-Olof H., Glantz J., Nilsson M. ICT use, broadband and productivity. URL:https://mdgs.un.org/unsd/economic_stat/ICT-Korea/Documents/hagen_sweden.pdf.
- Jackson P., Runde J. Dobson P., Richter N. Identifying mechanisms influencing the emergence and success of innovation within national economies: a realist approach. Policy Sciences. № 49(3). Р. 233-256.
Статтю було отримано 15.01.2024