УДК: 332.1:330.322

DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2021-4-7

Євгеній Валерійович БУШИНСЬКИЙ
аспірант Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника
ORCID ID: 0000-0002-4910-6012
E-mail: bushynskyyevhen2022@gmail.com

JEL classification: E22; O18

Анотація

Обґрунтовано, що концентрація економічної діяльності визначає інвестиційну привабливість, саме тому між цими двома економічними категоріями існують двосторонні відносини, тобто привабливість визначає концентрацію, а концентрація – привабливість. Досліджено сутність поняття «інвестиційна привабливість», що дозволило встановити тісний взаємозв’язок з потенціалом розвитку регіону. Визначено, що через багатовимірність економічних категорій «інвестиційна привабливість» та «потенціал розвитку регіону», вони частково описують одну й ту саму проблему, тобто можливості регіонального розвитку. Запропоновано інвестиційну привабливість визначати як імовірність або масштаб реалізованих інвестицій, при цьому потенціал розвитку як ресурс та ступінь використання факторів, що обумовлюють розвиток на регіональному рівні, відтак це дозволяє стверджувати, що інвестиційна привабливість є значним стимулом для формування потенціалу розвитку. Оскільки інвестиційну привабливість ототожнюють з конкурентоспроможністю чи конкурентними перевагами регіону, визначено, що регіональна конкурентоспроможність є похідною інвестиційної привабливості, і через процес конкуренції вона також впливає на її остаточний вимір. Визначено, що інвестиційна привабливість – це певний спосіб сприйняття простору, який у переважній більшості випадків означає відносно об’єктивну оцінку рівня соціально-економічного розвитку регіонів за обраними критеріями та вагами, саме тому він обчислюється як синтетичне значення сукупності розглянутих факторів розташування. Встановлено, що регіони конкурують за рівнем своєї інвестиційної привабливості у залученні інвестицій та створенні можливостей розвитку, оскільки це фактори, що визначають їхні подальші можливості розвитку та рівень соціально-економічного розвитку. Відтак відносно вища привабливість для регіону означає більшу ймовірність досягнення цілей конкуренції, яка полягає у підвищенні рівня життя, що виражається у зростанні конкретних сфер соціально-економічного життя, тобто здійснюється через приплив інвестицій або внутрішню інвестиційну діяльність.

Ключові слова: інвестиційна привабливість, конкурентоспроможність, регіон, оцінювання.

Список літератури

  1. Вербіцька І.І. Інвестиційна привабливість України: проблеми та перспективи. Економіка та управління національним господарством. 2018, № 22. С. 150-154.
  2. Кліменко О. М., Степаненко Н. О. Інституційні засоби покращення інвестиційної привабливості України. Ефективна економіка. 2019. № 4. URL: http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=6984
  3. Грицаєнко Г.,  Грицаєнко М. Інвестиційна привабливість України. Agricultural and resource economics: international scientific e-journal. Vol. 3, № 1. С. 80-93.
  4. Лега Н. Ю. Підвищення конкурентоспроможності господарського комплексу регіону в умовах децентралізації. Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія : Економічні науки. 2019. Вип. 52. С. 39-46.
  5. Феденко О.В. Інвестиційна конкурентоспроможність регіонів України в умовах глобалізації економіки. Ефективна економіка. 2014. № 5. С. 34–38.
  6. Соляник О. М., Єрмак О. М. Аналіз взаємозв’язку між конкурентоспроможністю та інвестиційною привабливістю регіону. Вісник Сумського державного університету. Сер. : Економіка. 2013. № 4. С. 61-66.
  7. Калініна А. Г. Оцінка конкурентоспроможності регіонів України. Інтелект XXI. № 4. С. 14-20.
  8. Blahun I., Dmytryshyn L., Leshuk H. Dmytryshyn L., Leshuk H. Cognitive approach to analysis of investment attractiveness of the regions. Науковий вісник Полісся. № 4 (12). Ч. 1. С. 171-176.
  9. Рзаєв Г. І., Вакулова В.О. Методики оцінки інвестиційної привабливості на рівні країни та перспективи їх використання в економічному аналізі. Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. № 3(1). С. 137-143.

Статтю було отримано 09.10.2021